Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-03-25
Korzyści recyklingu dla środowiska naturalnego

Czy wiesz, że plastikowa butelka rozkłada się ok. 500 lat? Zamiast zalegać przez ten czas np. na wysypisku, w lesie lub na dnie oceanu, może jednak zostać wykorzystana kolejny raz – i zmienić w coś nowego. Przykładowo z 25–35 butelek można stworzyć ciepłą polarową bluzę. Tak właśnie działa recykling, którego celem jest przede wszystkim zredukowanie ilości odpadów i ochrona surowców ziemi.

Ogromną rolę w odpowiedzialnej gospodarce odpadami grają przedsiębiorstwa. Często produkują śmieci przemysłowe, które są szczególnie niebezpieczne – ich przerobienie najlepiej oddać w ręce profesjonalnej firmy, takiej jak Panta. Dlaczego warto? Poznaj 5 najważniejszych korzyści recyklingu dla środowiska naturalnego!

 

20240320102515_gafe0ec0cfc4002493b4dea387c6f34608bc4bb4c5e3c68fb99540ad3a0b115f2ba7c13669d8a4413cc1a4c2cc1da6903e6842c5429899e66460265113288f8ea_640.jpg.jpg

 

1. Redukcja odpadów i oszczędność miejsca

Do recyklingu nadaje się większość odpadów – można ponownie wykorzystać chociażby 80–95% samochodu! Dzięki temu znacznie ogranicza się produkcję nowych śmieci, a jednocześnie zmniejsza zużycie surowców i energii.

To także oszczędność miejsca, również tego magazynowego. A to szczególnie istotne w przypadku firm, które szukają sposobów na optymalizację przestrzeni.

 

2. Niższa emisja szkodliwych substancji

Baterie, akumulatory, żarówki... To tylko niektóre produkty, które są szkodliwe dla natury – jeśli nie zostaną poprawnie zutylizowane lub przetworzone, mogą wywołać zatrucie gleby, wody i powietrza. Okazuje się, że 1 bateria może doprowadzić do skażenia 400 l wody! Tymczasem jeden krótki prysznic to ok. 50 l wody.

Dodatkowo recykling, również odpadów przemysłowych produkowanych przez firmy, znacznie obniża emisję szkodliwych substancji. Redukuje ponadto ich groźny wpływ na środowisko naturalne. W jaki sposób? Przetwarzanie, zamiast produkowania na nowo, to w wielu przypadkach sposób na mniejsze zanieczyszczenie.

Przykładowo: stosując recykling aluminium, można obniżyć skażenie wody aż o 97% – porównując z produkcją tego materiału od nowa. Tona przerobionego szkła zmniejsza z kolei ilość dodatkowego dwutlenku węgla aż o 220 kg.

 

3. Niższe zużycie zasobów ziemi

Wiele surowców naturalnych nie podlega odnowie, np. ropa naftowa czy boksyt. Niektóre z nich, takie jak drewno, do odrodzenia potrzebują wielu lat. Mniejsze zużycie zasobów ziemi to zatem sposób na lepsze gospodarowanie tym, co dała nam natura. Takie działanie zaprocentuje teraz i w przyszłości, m.in. obniżając koszty produkcji.

Takie surowce jak szkło czy aluminium można wykorzystywać bez końca – zamiast zużywać energię, czas i pieniądze na ich ponowne wytworzenie. Innym przykładem jest recykling makulatury – ponowne przerobienie 59 kg takich surowców chroni jedno drzewo przed wycięciem.

 

4. Niższe zużycie energii

Ponowne wykorzystanie surowców zużywa mniej energii niż wytworzenie kolejnych produktów od nowa. Dodatkowo stosuje się tzw. recykling energetyczny. Jeśli odpadów nie da się przetworzyć, ulegają spaleniu w specjalistycznej spalarni – a to sposób na wytworzenie nowej energii.

Recykling jednej szklanej butelki pozwala uzyskać aż 4 godziny świecenia żarówką, a spalenie jednej plastikowej torby – 10 minut światła.

 

5. Ochrona siedlisk naturalnych i zwierząt

Składowanie śmieci, np. na dużych wysypiskach, jest nie tylko kosztowne i nieestetyczne. Ma również niekorzystny wpływ na okoliczne środowisko – siedliska roślin i zwierząt są narażone na degradację.

Dodatkowo Komisja Europejska szacuje, że 80% odpadów znajdujących się w morzach to tworzywa sztuczne. To powoduje, że zwierzęta żyjące w wodzie są narażone na przypadkowe połknięcie czy zranienie. To samo dotyczy zwierząt mieszkających w lasach czy na polach.

 

Zadbaj o środowisko naturalne z Pantą

Szukasz sprawdzonej firmy, która zna się na gospodarce odpadami – również przemysłowymi, takimi jak samochody czy śmieci poprodukcyjne? Panta szybko i wygodnie zajmie się recyklingiem za Ciebie. Zadbaj o środowisko naturalne, a jednocześnie oszczędzaj czas, pieniądze i miejsce magazynowe!

 

Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji

Czytaj także