Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-04-08  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-04-08
PLK ma w planach montaż 240 km ekranów dźwiękowych
Tak wygląda ekran dźwiękowy widziany z pociągu
Tak wygląda ekran dźwiękowy widziany z pociągu

Ponad rok temu PKP Polskie Linie Kolejowe uruchomiły Laboratorium Akustyczne. W tym czasie sprawdzono poziom hałasu w ponad 40 miejscach w kraju, m.in. na trasie Kraków – Rzeszów a także w Warszawie, Wrocławiu i Gliwicach oraz opracowano mapę akustyczną dla ponad 1400 km linii kolejowych. W najbardziej zagrożonych hałasem kolejowym miejscach PLK planuje teraz budowę ekranów akustycznych.

W trakcie prowadzenia ruchu pociągów, w wyniku kontaktu kół pociągu z szynami powstają drgania od szyn oraz od elementów taboru, co skutkuje emisją hałasu do środowiska. Na jego poziom wpływa stan techniczny nawierzchni kolejowej, rodzaj, długość i stan techniczny taboru kolejowego, a także prędkość jazdy pociągów. W 2016 r. w celu poprawy klimatu akustycznego szlifowaniem objęto ok. 370 km torów oraz 1206 rozjazdów.

Dzięki własnym urządzeniom i wykwalifikowanym pracownikom w 2016 r. PLK wykonały łącznie 46 pomiarów hałasu przy liniach kolejowych. Szybko reagują na prośby lokalnych społeczności skarżących się na hałas kolejowy, np. w lutym br. na wniosek mieszkańców wykonano pomiary w pobliżu stacji Warszawa Gdańska.

"Laboratorium Akustyczne utworzone przez Polskie Linie Kolejowe - mówi Ewa Makosz, dyrektor Biura Ochrony Środowiska PKP Polskich Linii Kolejowych - umożliwia prowadzenie profesjonalnych pomiarów hałasu niezbędnych w trakcie procesu inwestycyjnego. Certyfikat Polskiego Centrum Akredytacji jest zapewnieniem ich rzetelności i sprawia, że wyniki badań są uznawane przez wszystkie instytucje. Ważnym zadaniem laboratorium jest również wykonywanie pomiarów i analizy hałasu dla linii kolejowych, po których przejeżdża powyżej 30 tys. pociągów w roku. Obecnie dotyczy to ok. 1400 km linii, a PLK są zobowiązane do przeprowadzenia takich analiz cyklicznie co 5 lat."

Obecnie na liniach kolejowych zarządzanych przez PLK zabudowano ok. 230 km ekranów, m.in. na odcinkach: Warszawa – Skierniewice, Zielonka – Sadowne oraz Swarzędz – Poznań. W ramach realizowanych przez PLK inwestycji, na podstawie uzyskanych już decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, planowany jest montaż następnych ekranów na długości ok. 240 km linii kolejowych, m.in. na odcinkach: Warszawa – Otwock oraz Skarżysko – Kamienna – Sędziszów.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
rynek-kolejowy.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także