Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2006-07-20  |  Ostatnia aktualizacja: 2006-07-20
Nowa technologia umożliwi regulację temperatury przy użyciu energii słonecznej?
Nowa technologia umożliwi regulację temperatury przy użyciu energii słonecznej?
Nowa technologia umożliwi regulację temperatury przy użyciu energii słonecznej?
Każdego dnia słońce dostarcza nam darmowej energii, jednak niewiele urządzeń potrafi wykorzystać tą energię zarówno do ogrzewania, jak i chłodzenia. Grupa naukowców z Rensselaer Polytechnic Institute (RPI), pod przewodnictwem Stevena Van Dessela, pracuje obecnie nad ulepszeniem techniki cienkowarstwowej, która ma to umożliwić. Zastosowanie techniki, która łączy cechy ogniw słonecznych i pomp ciepła może przemienić ściany, okna i być może nawet butelki w obiekty zdolne do kontrolowania temperatury.

Na konferencji Solar 2006 w Denver (USA), Van Dessel wraz ze współpracownikami przedstawili swoje ostatnie osiągnięcie, sterowane przez komputer urządzenie, wewnątrz którego można uzyskać różne warunki klimatyczne. Zastosowali w nim system aktywnej powłoki budynków (Active Building Envelope), nad którym pracowali przez ostatnie cztery lata. Prototyp systemu ABE, składający się z paneli słonecznych, termoelektrycznych pomp ciepła i baterii dostarczającej energię w dni deszczowe, umożliwia zarówno chłodzenie, jak i ogrzewanie. Pracuje przy tym bardzo cicho ze względu na brak części ruchomych.

Według Van Dessela, technika cienkowarstwowa umożliwi produkcję funkcjonalnych powłok termicznych zbudowanych z przezroczystego systemu ABE. Takie rozwiązanie może znacznie zwiększyć wydajność systemów cieplnych. Jego zdaniem prostota systemu umożliwia jego zastosowanie na różnych powierzchniach budynków. Jest to rewolucyjne podejście w zakresie integracji systemów grzewczych i klimatyzacyjnych.

Van Dessel ma nadzieję, że cienkowarstwowa wersja systemu ABE znajdzie zastosowanie w wielu dziedzinach, od przemysłu kosmonautycznego (w zaawansowanych systemach kontroli termicznej podczas przyszłych misji kosmicznych) do samochodowego, gdzie może być użyta na przednich szybach pojazdów i szyberdachach do ogrzewania i chłodzenia wnętrza samochodu. Jego zdaniem pewnego dnia możliwe będzie zastosowanie systemu ABE do tworzenia opakowań z funkcją kontroli termalnej, co pozwoliłoby produkować, na przykład, samochłodzące butelki na napoje.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
photonics.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także