Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2006-07-20 | Ostatnia aktualizacja: 2006-07-20
Nowa technologia umożliwi regulację temperatury przy użyciu energii słonecznej?

Nowa technologia umożliwi regulację temperatury przy użyciu energii słonecznej?
Na konferencji Solar 2006 w Denver (USA), Van Dessel wraz ze współpracownikami przedstawili swoje ostatnie osiągnięcie, sterowane przez komputer urządzenie, wewnątrz którego można uzyskać różne warunki klimatyczne. Zastosowali w nim system aktywnej powłoki budynków (Active Building Envelope), nad którym pracowali przez ostatnie cztery lata. Prototyp systemu ABE, składający się z paneli słonecznych, termoelektrycznych pomp ciepła i baterii dostarczającej energię w dni deszczowe, umożliwia zarówno chłodzenie, jak i ogrzewanie. Pracuje przy tym bardzo cicho ze względu na brak części ruchomych.
Według Van Dessela, technika cienkowarstwowa umożliwi produkcję funkcjonalnych powłok termicznych zbudowanych z przezroczystego systemu ABE. Takie rozwiązanie może znacznie zwiększyć wydajność systemów cieplnych. Jego zdaniem prostota systemu umożliwia jego zastosowanie na różnych powierzchniach budynków. Jest to rewolucyjne podejście w zakresie integracji systemów grzewczych i klimatyzacyjnych.
Van Dessel ma nadzieję, że cienkowarstwowa wersja systemu ABE znajdzie zastosowanie w wielu dziedzinach, od przemysłu kosmonautycznego (w zaawansowanych systemach kontroli termicznej podczas przyszłych misji kosmicznych) do samochodowego, gdzie może być użyta na przednich szybach pojazdów i szyberdachach do ogrzewania i chłodzenia wnętrza samochodu. Jego zdaniem pewnego dnia możliwe będzie zastosowanie systemu ABE do tworzenia opakowań z funkcją kontroli termalnej, co pozwoliłoby produkować, na przykład, samochłodzące butelki na napoje.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- photonics.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Audyty prosumenckie
W ostatnich latach w Polsce można było zauważyć znaczny przyrost instalowania kolektorów słonecznych w gospodarstwach domowych. A jak wygląda...
-
Recykling baterii Li-ion a przepisy prawne – co firmy muszą wiedzieć?
Baterie litowo-jonowe (Li-ion) znajdują coraz szersze zastosowanie w przemyśle, transporcie, a także w urządzeniach codziennego użytku. Wraz ze...
-
-
-
-
-