Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2017-04-10  |  Ostatnia aktualizacja: 2017-04-10
NIK: nie radzimy sobie z zagospodarowaniem odpadów
O 1 lipca każdy będzie musiał zaopatrzyć się w takie pojemniki na śmieci
O 1 lipca każdy będzie musiał zaopatrzyć się w takie pojemniki na śmieci

Według ostatniego raportu Najwyższej Izby Kontroli samorządy i resort środowiska nie są przygotowane do właściwego zagospodarowania odpadów. Grozi nam nawet wstrzymanie unijnych dotacji na rzecz recyklingu odpadów komunalnych, ponieważ już lipcu unijne normy dotyczące segregacji śmieci zostaną zaostrzone.

"Kontrola wykazała liczne nieprawidłowości na wszystkich szczeblach funkcjonowania systemu gospodarki odpadami - mówi Anna Krzywicka, dyrektor Departamentu Środowiska NIK. Błędy były zarówno w działalności podmiotów odbierających lub przetwarzających odpady komunalne, jak i po stronie samorządów gmin i województw, a także Ministra Środowiska."

W pięciu województwach wiele gmin nie osiągnęło wymaganych poziomów recyklingu i odzysku odpadów oraz ograniczenia masy odpadów biodegradowalnych. Tymczasem Polska zobowiązała się, że do 2020 roku przetwarzanych będzie 50% odpadów z każdej gminy, a już 1 lipca w życie wchodzą przepisy, zgodnie z którymi w każdym domu ma się pojawić pięć pojemników. Żółte na metale i tworzywa sztuczne, niebieskie na papier, brązowe na odpady biodegardowalne i zielone na szkło.

Wiele niedociągnięć leży po stronie samorządów. Część skontrolowanych gmin ma trudności z osiągnięciem wymaganych poziomów recyklingu i przygotowania do ponownego użycia odpadów komunalnych. NIK wskazuje, że wynika to między innymi z tego, że marszałkowie województw i inspektorzy ochrony środowiska mają problemy w sprawowaniu odpowiedniego nadzoru nad podmiotami prowadzącymi regionalne instalacje do przetwarzania odpadów komunalnych. Winne jest również Ministerstwo Środowiska, przez które z opóźnieniem uchwalono Krajowy plan gospodarki odpadami 2022.

MŚ broni się zauważając, że plan gospodarki odpadami podlega aktualizacji nie rzadziej niż co 6 lat, co oznaczało konieczność jego aktualizacji nie później niż w 2016 r. Uchwała Rady Ministrów w sprawie KPGO 2022 została przyjęta 1 lipca 2016 r. Plan został więc zaktualizowany wcześniej, niż wymagały tego przepisy ustawy o odpadach.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
money.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także