System opłat za korzystanie ze środowiska jest w miarę spójny i klarowny. Dobrze określa obowiązki przedsiębiorcy wobec środowiska. Rzeczą, która wymaga jednak korekty, jest całkowite zwolnienie przedsiębiorców ze składania raportów, jeżeli ich całkowita oplata półroczna wynosi nie więcej niż 400 złotych. Polska Grupa Recyklingu PROEKO, postuluje już po raz kolejny w tej sprawie.
Raporty środowiskowe, muszą być składane zarówno przez wielkie korporacje, jak i niewielkich przedsiębiorców zanieczyszczających środowisko. Wystarczy, że firma posiada maszyny z silnikami spalinowymi, aby koniecznością stała się sprawozdawczość emisji gazów do atmosfery.
Przedsiębiorcy płacą proporcjonalnie do stopnia zanieczyszczania środowiska. Całe finansowanie systemu ochrony środowiska opiera się na opłatach wnoszonych przez firmy.
- System jest w miarę skuteczny i klarowny. Generalnie firmy płacę składki. Często spotykamy się z takim stanem rzeczy, że w firmach przywiązuje się dużą wagę do tych opłat na rzecz środowiska. Jest to znacznie popularniejsza praktyka od uzyskiwania decyzji na wytwarzanie odpadów, programów gospodarki odpadami, segregacji śmieci, czy obecności w rejestrach GIOŚ- mówi Marek Osik, wiceprezes Polskiej Grupy Recyklingu.
Nie uiszcza się składki do urzędu marszałkowskiego tylko wtedy, gdy należność za półrocze jest nie większa niż 400 złotych. Sytuacja ta nie zwalnia jednak przedsiębiorcy z konieczności sprawozdania. Jest to niekorzystne dla niektórych przedsiębiorców oraz powoduje niepotrzebną papierologię całego systemu.
- Uważamy, że obowiązek raportowania dla takich firm powinien być całkowicie zniesiony. Zdecydowanie uprościłoby to cały system oraz zmniejszyło jego biurokrację- mówi Marek Osik. Uczestniczyliśmy w posiedzeniach komisji sejmowych podczas opiniowania ustaw środowiskowych na ten temat. Proponowaliśmy składanie jedynie oświadczeń woli ze strony osób upoważnionych co do stany faktycznego. Dopiero w przypadku zwiększenia należnych opłat, przedsiębiorca wkraczałby na drogę pełnego raportowania. Niestety nasze postulaty do tej pory nie wpłynęły na zmiany - dodaje Osik.
(gz)
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- Diamond PR

Czytaj także
-
Hydraulika siłowa – jak poznać, że hydraulika siłowa w maszynach rolniczych...
Hydraulika siłowa jest fundamentem współczesnych maszyn rolniczych, od ciągników po specjalistyczne kombajny i ładowarki. Dzięki niej możliwe...
-
System kaucyjny wkracza w życie. Co to oznacza dla biznesu i środowiska?
Trudno obecnie przeoczyć narastające problemy związane ze zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem środowiska. Mają one wpływ zarówno na nasze...
-
-