
Rzeczniczka Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Magdalena Skłodowska poinformowała 5 sierpnia, że Fundusz przeznaczy ponad 200 mln zł dla samorządów i firm na doraźną pomoc przy usuwaniu i unieszkodliwianiu niewłaściwie składowanych czy magazynowanych odpadów. Rozpoczął się już nabór wniosków w tej sprawie.
Dofinansowywane będą koszty związane z usuwaniem odpadów takie jak zbieranie, transport, odzysk lub unieszkodliwienie odpadów oraz zanieczyszczonej gleby i ziemi. Dofinansowane zostaną także działania naprawcze lub remediacja powierzchni ziemi, czyli usunięcie zanieczyszczeń z gleby, ziemi i wód gruntowych oraz ograniczenie rozprzestrzeniania się substancji powodujących ryzyko zagrożenia dla zdrowia ludzi lub stanu środowiska.
Dotacja dla jednostek samorządu terytorialnego w przypadku przedsięwzięć, realizowanych na terenach, będących ich własnością lub Skarbu Państwa może sięgnąć 50%. Natomiast wsparcie akcji ratowniczo-gaśniczych może wynieść nawet 100%.
Pożyczki Funduszu kierowane są do szerokiego grona beneficjentów. W takiej formie dofinansowanie NFOŚiGW może wynieść do 80% kosztów kwalifikowanych, przy oprocentowaniu zmiennym (WIBOR 3M, nie mniej jednak niż 2% w skali roku). Ponadto pożyczki mogą podlegać częściowemu umorzeniu do 30% wypłaconej kwoty pożyczki, nie więcej jednak niż 5 mln zł.
Od początku swojego istnienia NFOŚiGW wspiera likwidację tzw. bomb ekologicznych. Dzięki dotacjom z Funduszu usunięto odpady chemiczne i przeterminowane środki ochrony roślin z ponad 500 mogilników. Dofinansowano również działania przy unieszkodliwianiu odpadów i rekultywacji terenów po Zakładach Chemicznych w Tarnowskich Górach. Dzięki pomocy NFOŚiGW usunięto też ok. 206 ton odpadów azbestowych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Inne
- Źródło:
- wyborcza.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Miniładowarki w ochronie środowiska – nowoczesne podejście do ekologicznej pracy
Miniładowarki to maszyny, które na pierwszy rzut oka kojarzą się głównie z budownictwem, rolnictwem czy pracami porządkowymi. Jednak ich...
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
-
-
-
-