Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-09-29
Polacy znaleźli sposób na zużyte panele fotowoltaiczne.

Duże zainteresowanie inwestorów

polacyznalezlisposobnazuzytepanelefotowoltaiczne.duzezainteresowanieinwestorow.jpg

Wprowadzenie do użytku na wielką skalę paneli PV bez wątpienia jest jednym z najwyraźniejszych elementów odbywającej się na naszych oczach rewolucji energetycznej. Ale ta przemiana nie odbywa się zupełnie bez kosztów. Problemem jest – czy raczej był, dzięki jednej z polskich firm – recykling paneli fotowoltaicznych.

 

Dlaczego zużyte moduły fotowoltaiczne to rosnący problem?

W samej Europie zainstalowano miliony ton paneli fotowoltaicznych, w Polsce łączna moc instalacji fotowoltaicznych to około 5,6 GW. Każdy z modułów ma ograniczoną żywotność i po pewnym czasie musi trafić do utylizacji, a właściwie do recyklingu. Ilość zużytych paneli, z jaką trzeba się mierzyć, rośnie lawinowo. Wykorzystane do ich konstrukcji surowce mogą częściowo zaspokoić popyt wśród producentów modułów fotowoltaicznych, co by pozwoliło utrzymać ceny instalacji fotowoltaicznych na akceptowalnym poziomie.

Biorąc pod uwagę nacisk, jaki kładziony jest na dalszy rozwój energetyki bezemisyjnej, można się spodziewać, że kolejne generacje paneli fotowoltaicznych będą wymagały jeszcze większej ilości jeszcze czystszych materiałów. A ponieważ recyklingiem paneli obecnie zajmują się tylko stosunkowo nieliczne firmy, działające w dodatku w dość niskowydajnej technologii, istnieje realne zagrożenie, że ilość niebezpiecznych odpadów niedługo znacząco wzrośnie przy jednoczesnym ograniczeniu dostępności surowców niezbędnych do rozwoju technologii fotowoltaicznej. Rozwiązanie tego problemu za cel postawiło sobie konsorcjum firmy 2loop Tech S.A. i AGH.

 

Co nowego wnosi technologia 2loop Tech?

Recykling paneli fotowoltaicznych w technologii opracowanej przez 2loop Tech i AGH będzie przede wszystkim wymagał mniejszych nakładów energetycznych, niż dziś potrzebne do prawidłowej utylizacji paneli fotowoltaicznych. W tym przypadku zresztą użycie słowa „utylizacja” jest nieco nieprecyzyjne, ponieważ to oznaczałoby przede wszystkim unieszkodliwienie odpadu, a recykling paneli fotowoltaicznych prowadzi się z myślą o odzyskaniu wszystkich cennych surowców, z których buduje się panele słoneczne.

2loop Tech informuje, że nowoczesna technologia będzie też korzystna z ekonomicznego punktu widzenia – to jeden z czynników, które sprawiły, że projektem zainteresowali się nie tylko polscy inwestorzy. Dziś z recyklingu paneli firmy utrzymują się głównie dzięki skali. Ta oczywiście zawsze ma znaczenie, ale sama optymalizacja procesu przerobu instalacji fotowoltaicznych będzie miała olbrzymie znaczenie.

Nie można też nie wspomnieć o tym, że lepsza technologia recyklingu instalacji PV to po prostu skuteczniejsza ochrona środowiska. Sam proces technologiczny będzie wpływał na nie w mniejszym stopniu, a jeszcze pełniejsze odzyskanie surowców pozwoli do minimum ograniczyć negatywne konsekwencje energii odnawialnej dla środowiska.

 

Warunki zarabiania na recyklingu fotowoltaiki

2loop Tech S.A. planuje zakończenie badań przemysłowych w 2022 roku, co oznaczałoby, że jeśli dziś zapiszesz się na akcje firmy, to w 2023 roku inwestycja zacznie się prawdopodobnie w widoczny sposób zwracać. Inwestorzy, którzy zdecydowali się na dodanie akcji polskiej firmy do swojego portfela, wyszli z założenia, że o ich zyskach nie powinna decydować jedynie skala przedsięwzięcia, choć przewidywany strumień tysięcy ton odpadów tylko w Polsce na pewno jest istotny. Kluczem do zwiększonej rentowności jest jednak obniżenie kosztów samej technologii, a także zwiększenie wydajności procesu pozyskiwania surowców z recyklingu modułów.

Technologia, która będzie ekologiczna i domknie cykl życiowy paneli PV, ograniczając ich sumaryczny wpływ na środowisko, z pewnością zostanie przyjęta świetnie przez rynek. Ponieważ 2loop Tech S.A. to firma prowadząca pionierskie badania w tym zakresie, szanse na zysk na jej akcjach są znacznie większe, niż w przypadku firm, które na pewno prędzej czy później dołączą do wyścigu, ale nie będą w stanie równie szybko rozpocząć działania na skalę przemysłową.

 

Źródło:
2loop.tech

Czytaj także