W Henrykowie 25.11.2011 r. ruszyła zmodernizowana oczyszczalnia ścieków. Z nowej inwestycji skorzystają także Wrocławianie. Przez tereny gminy Ziębice przepływa Oława, która jest jednym ze źródeł zaopatrzenia w wodę pitną dla Wrocławia. Oczyszczalnia zapewni zmniejszenie ilości zanieczyszczeń w tej rzece.
- Nowe inwestycje są możliwe dzięki 17,7 milionom złotych dotacji z Unii Europejskiej oraz 9,1 miliona złotych pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu – mówi Jerzy Ignaszak, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu.
Samorządowcy w ramach projektu pn. Rozbudowa oczyszczalni ścieków w miejscowości Henryków oraz budowa kanalizacji sanitarnej w gminie Ziębice wybudowali także 19 kilometrów z zaplanowanych 25 kilometrów kanalizacji sanitarnej. Z sieci kanalizacyjnej skorzystają skorzysta łącznie około 2,2 tys. mieszkańców miejscowości: Wadochowice, Witostowice, Raczyce, Brukalice, Henryków, Nowy Dwór i Ziębice. Termin zakończenia realizacji wszystkich robót budowlanych to 2012 r. W uroczystym odbiorze obiektu wzięli udział m.in. Jerzy Ignaszak, zastępca prezesa zarządu, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu i Antoni Werbowski, burmistrz Ziębic.
Program Infrastruktura i Środowisko jest największym programem spośród wszystkich w UE. Prawie 5 miliardów euro przewidziano na projekty związane z ochroną środowiska. POIiŚ jest realizowany w Polsce od roku 2007 i potrwa do 2013. Na Dolnym Śląsku jest realizowanych i przygotowywanych 17 projektów z POIiŚ obsługiwanych przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska. - Ich łączna wartość to ponad 2,7 miliarda złotych - mówi Ignaszak.
Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska we Wrocławiu m.in. monitoruje i pomaga podczas opracowania projektów do udziału w konkursach; ocenia złożone wnioski; zawiera umowy; rozlicza i nadzoruje realizację inwestycji i przekazuje środki unijne. Samorządowcy realizują budowę nowych oczyszczalni ścieków w Sulikowie i Nowogrodźcu. Zmodernizowane zostaną jeszcze zakłady w: Środzie Śląskiej, Dzierżoniowie, Oławie, Strzegomiu, Chociwelu i Bielawie. W regionie powstanie łącznie 450 kilometrów kanalizacji i sieci wodociągowej.
(xt)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wfosigw.wroclaw.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Stal nierdzewna: odporność na korozję w różnych środowiskach
Zwykła stal to materiał trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale pod wpływem wilgoci zaczyna rdzewieć, co znacząco ogranicza jej...
-
-
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl