Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2005-09-06 | Ostatnia aktualizacja: 2005-09-06
Letnie słońce ogrzeje drogi nawet zimą

Letnie słońce ogrzeje drogi nawet zimą
Naukowcy z brytyjskiego Laboratorium Badawczego Transportu sprawdzają obecnie nową technologię podczas zaplanowanego na dwa lata eksperymentu. Przeprowadzają go na odcinku jednej z prywatnych dróg w Wielkiej Brytanii.
Pod asfaltową powierzchnią drogi, na głębokości 12 cm, umieszczono sieć polietylenowych rur wodnych o średnicy 25 mm. Rury ułożono równolegle do siebie, w odległości ok. 15 cm. Temperatura gruntu na tej głębokości wynosi zwykle ok. 12 st. C., jednak w lecie wzrasta nawet do 25 st. C.
W upalne letnie dni słońce rozgrzewa asfalt, który absorbując ciepło podgrzewa wodę w rurach. Następnie ciepła woda jest przepompowywana do drugiego obiegu rur, który znajduje się pod poboczem drogi. Te rury, będące przez długie miesiące "magazynem" podgrzanej wody, muszą być specjalnie zabezpieczone przed utratą ciepła, zatem chroni je około 1-metrowa warstwa polistyrenu.
Kiedy nadejdzie zima, wykryją ją czujniki umieszczone w nawierzchni drogi. Odnotowują one, że temperatura powierzchni spadła do 2 st. C. Magazynowana ciepła woda, z powrotem przepompowywana do rur znajdujących się bezpośrednio pod ulicą, "podgrzewa" asfalt i samym zapobiega obladzaniu się drogi.
Eksperyment, który rozpoczął się w maju, ma potrwać dwa lata. Kosztuje 480 tys. funtów. Badacze uważają, że ta sama technologia mogłaby zostać wykorzystana w ogrzewaniu np. biurowców.
Podobne techniki usuwania śniegu i lodu z dróg stosują już Austria i Holandia. W tamtych systemach zbiorniki na wodę muszą być jednak umieszczane co najmniej 20 metrów pod ziemią, a to znacznie zwiększa koszty technologii - wskazują badacze.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Onet

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Jak dobrać system filtracji do konkretnego rodzaju zanieczyszczeń przemysłowych?
Systemy filtracji stanowią nieodzowny element nowoczesnych instalacji odkurzania i odpylania w zakładach przemysłowych. Ich zadaniem jest...
-
Ogrodowy zbiornik na deszczówkę, czyli prosty sposób na ekologię
Klimat się zmienia, co odczuwamy na własnej skórze, gdy lata są coraz bardziej gorące, a okresy suszy dłuższe. Tym bardziej więc powinniśmy...
-
-
-
-