Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-11-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-11-22
Kompostownia odpadów roślinnych w Rybniku
Kompostownia odpadów roślinnych w Rybniku
Kompostownia odpadów roślinnych w Rybniku
Zgodnie z zapisami ustawy o odpadach, spalanie odpadów roślinnych (trawa, liście, chwasty itp.) na terenie miasta jest niedopuszczalne. Mieszkańcy Rybnika tego typu odpady oddają do działającej od lipca 2007 roku, Miejskiej Kompostowni Odpadów Roślinnych.

Kompostownia znajduje się na terenie Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku, przy ul. Pod Lasem 64. Odpady przyjmowane są w postaci: skoszonej (świeżej) lub wysuszonej trawy, chwastów niekwitnących (bez nasion), liści suchych lub świeżych oraz gałęzi o różnej grubości i różnym stopniu wilgotności (pochodzące z cięcia drzew i krzewów w różnych stadiach wegetacyjnych) oraz trocin, wiór i ścinek drewna. Odpady te nie mogą być zmieszane z żadnymi odpadami, np. pochodzenia kuchennego czy trwałego (szkło, plastik, metal, odpady mineralne, budowlane itp.). Przy odbiorze odpadów, pracownicy kompostowni kontrolują, czy są to odpady właściwe, czy też zmieszane. Przy braku zgodności, dostarczający odpady zmieszane ma obowiązek zabrać je ze sobą z terenu kompostowni.

Kompostownia przyjmuje odpady roślinne od osób fizycznych, będących mieszkańcami miasta Rybnika (przywożone własnym transportem) oraz od firm posiadających decyzje Prezydenta Miasta na prowadzenie działalności w zakresie odbioru i transportu odpadów komunalnych z terenu gminy Rybnik. Inne podmioty z terenu Rybnika, które nie posiadają takiej decyzji, wywóz odpadów biodegradowalnych do kompostowni powinny zlecić zakładom wywożącym odpady.

Za przywiezione odpady firmy płacą 53,22 zł netto od 1 tony, a osoby fizyczne 0,94 zł (jednorazowo w ilości do 100 kg). Powyżej 100 kg odpłatność dla osób fizycznych jest analogiczna jak dla firm.

Funkcjonowanie kompostowni zalicza się do systemu kompleksowej gospodarki odpadami na terenie Gminy Rybnik, poprzez pełny odzysk wyselekcjonowanych odpadów biodegradowalnych, z których wytwarza się ziemię kompostową. Technologia kompostowania odbywa się w systemie pryzmowym, otwartym poprzez naturalny rozkład w warunkach tlenowych z udziałem mikroorganizmów glebowych powodujących mineralizację substancji organicznej (spryzmowanych odpadów). Przy tym procesie kontrolowana jest wilgotności i temperatura pryzm. Proces uzyskania gotowego produktu trwa 5 - 6 miesięcy.

Około 65-70% odpadów roślinnych pochodzi z terenów zieleni miasta, podległych Zarządowi Zieleni Miejskiej. Maksymalna docelowa ilość odpadów do przyjęcia w ciągu roku wynosi 3 tysiące ton.



(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
rybnik.eu
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także