
Ministerstwo Środowiska przygotowało poradnik dla gmin jak zachęcać mieszkańców do segregowania odpadów. Każda gmina ma też obowiązek informowania obywateli o nowych zasadach gospodarowania odpadami.
Ministerstwo Środowiska przypomina, że do końca 2013 r. gminy mają ograniczyć liczbę odpadów biodegradowalnych trafiających na wysypiska do 50 proc. do końca 2020 r. wskaźnik ten ma wynosić zaś 35 proc. Dodatkowo od 2021 r. nie mniej niż połowa papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła ma trafiać do odzysku. Poziom recyklingu odpadów budowlanych i rozbiórkowych ma zaś wtedy osiągnąć poziom 70 proc. Ministerstwo zachęca więc gminy do odpowiednich akcji informacyjnych i zachęcania mieszkańców do segregacji odpadów. Jednocześnie resort przypomina, że gminy mają wręcz obowiązek dostarczyć obywatelom praktycznych informacji o segregacji. Mieszkańcy muszą wiedzieć jak segregować, jakie są zasady odbioru odpadów, gdzie oddawać odpady nietypowe, jaki jest sposób obliczania i uiszczania opłat za wywóz śmieci.
Ministerstwo wskazuje, że „W każdym urzędzie gminy musi być wyznaczona konkretna osoba, której zadaniem jest udzielanie informacji mieszkańcom". Resort przygotował poradnik dla gmin jak zachęcać mieszkańców do segregowania odpadów. W nim znajdziemy zalecenie by stworzyć dedykowany adres e-mail na potrzeby gospodarki odpadami, przygotować numer telefonu dla zapytań odnośnie gospodarki śmieciowej czy też organizować spotkania z mieszkańcami. W poradniku znajdziemy zalecenia wskazujące by wykorzystać w propagowaniu nowych zasad Internet, ulotki, plakaty, współpracę ze szkołami i organizacjami pozarządowymi oraz mediami. Gminy powinny też wykorzystać do promocji segregowania osoby cieszące się autorytetem. W przygotowanych wskazówkach znajdziemy również takie:
- posługuj się konkretnymi przykładami i sprawdzonymi liczbami;
- używaj rysunków, symboli i zdjęć;
- pisz zrozumiale, krótko i zwięźle;
- miej chwytliwy tytuł.
Wydawałoby się, że przekazywane rady są proste i powszechnie znane. Okazuje się jednak, że wiele osób przygotowujących materiały informacyjne w gminach o nich zapomina.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mos.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Zarządzanie odpadami w budownictwie nabiera więc coraz większego znaczenia
Według szacunków, między 2025 a 2030 rokiem sektor budowlany może globalnie wygenerować około 570 milionów ton odpadów budowlanych i rozbiórkowych...
-
Kupno samochodu elektrycznego – czy warto?
Samochody elektryczne to przyszłość motoryzacji, o czym przekonuje się coraz więcej kierowców. Kupno samochodu elektrycznego to inwestycja, która...
-
-
-