Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2018-07-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2019-02-06
Jak czerpać energię ze słońca? Instalacje fotowoltaiczne dla Twojej firmy
Jak czerpać energię ze słońca? Instalacje fotowoltaiczne dla Twojej firmy

Fotowoltaika, czyli  proces pozyskiwania energii elektrycznej ze słońca jest możliwy dzięki zastosowaniu specjalnych paneli słonecznych składających się z płyt krzemowych. Coraz częściej można je zauważyć na dachach wielu domów, ale nie tylko. Połączenie ekologii z ekonomią w postaci fotowoltaiki chętnie wykorzystywane jest również przez liczne firmy i przedsiębiorstwa produkcyjne.

 

Co można zyskać dzięki instalacjom fotowoltaicznym?

Wykorzystanie technologii fotowoltaicznej przynosi przedsiębiorstwom bardzo wiele zysków. Jest to szczególnie opłacalne w przypadku dużych firm, które w ciągu dnia zużywają najwięcej prądu. Tego rodzaju instalacje pozwalają przede wszystkim zróżnicować źródła energii, a tym samym ograniczyć koszty. To zatem świetny sposób na mniejsze rachunki. Co ważne, prąd wyprodukowany przez panele fotowoltaiczne może zostać wykorzystany na dwa sposoby. Pierwszy z nich to zużycie energii na własne potrzeby, np. oświetlenie wszystkich pomieszczeń w biurze. Drugie rozwiązanie przekłada się na zyski finansowe. Możliwe jest bowiem uzyskanie nadwyżek wyprodukowanego prądu, które sprzedaje się do sieci energetycznej. Dzięki temu przedsiębiorstwa jednocześnie oszczędzają i zarabiają. Warto więc skorzystać z obu tych rozwiązań, tym bardziej, że Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii z dnia 1 stycznia 2016 roku jednoznacznie wskazuje, że zakład energetyczny ma obowiązek odkupić nadwyżkę wyprodukowanego prądu.

 

Nadwyżki energii elektrycznej

Pozyskiwanie energii elektrycznej ze słońca pozwala na znaczne ograniczenie poboru energii od dystrybutora. W bezpośredni sposób przekłada się to na mniejsze rachunki za prąd. Kiedy dane przedsiębiorstwo pracuje, wyprodukowany prąd jest wykorzystywany chociażby na potrzeby różnych urządzeń. Trudno jednoznacznie określić ile wynosi roczna skala oszczędności, ponieważ zależy ona od wielu czynników, głównie zaś od zapotrzebowania przedsiębiorstwa na energię elektryczną oraz od rodzaju instalacji fotowoltaicznej, a zwłaszcza jej mocy.

Skoro firma na bieżąco zużywa energię, kiedy powstają nadwyżki? Zazwyczaj w czasie, gdy przedsiębiorstwo jest nieczynne, a co za tym idzie, nie czerpie prądu. Ma to miejsce zazwyczaj w weekendy, święta czy w czasie poza godzinami pracy firmy, o ile nadal jest słonecznie. Umożliwia to zatem pozyskanie dodatkowego dochodu, poza pracą firmy. Można powiedzieć, że przedsiębiorstwo w pewien sposób nadal zarabia. Produkuje bowiem energię, która zostanie sprzedana do zakładu energetycznego. Warto dodać, że sprzedaż energii może wiązać się z uzyskaniem tzw. Zielonych Certyfikatów. Otrzymuje się je w ramach produkcji energii ze źródeł odnawialnych, a co za tym idzie, możliwe staje się pozyskanie dodatkowego dochodu.

 

Skąd pozyskać środki na instalację fotowoltaiczną?

Nie każda firma dysponuje wolnymi środkami pieniężnymi, które może przeznaczyć na inwestycję w fotowoltaikę. Nie stanowi to jednak większego problemu, ponieważ przedsiębiorcy mogą liczyć na kredyt bankowy bądź pożyczkę z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przeznaczoną właśnie na ten cel. W niektórych przypadkach przewagę nad kredytem zyskuje leasing. Rozważając taką inwestycję, większość przedsiębiorców zastanawia się zapewne, jaka jest roczna stopa zwrotu. Średnio szacuje się, że wynosi ona ok. 10-15% rocznie. Dodać trzeba także, że żywotność paneli fotowoltaicznych wynosi przynajmniej 25-30 lat. W tym czasie inwestycja zwróci się nawet kilkukrotnie. Specjalną ofertę stworzoną z myślą o dużych firmach dotyczącą fotowoltaiki, znaleźć można na stronie innogy Polska, pod adresem https://www.innogy.pl/pl/duze-przedsiebiorstwa/oferta/fotowoltaika. Oferta dedykowana jest m.in.: budynkom administracji publicznej, galeriom handlowym oraz innym punktom usługowym czy deweloperom.

 

Co jeszcze można zyskać?

Nie tylko kwestia finansowa odgrywa dużą rolę. Znaczenie ma także wizerunek firmy, który można zyskać dzięki inwestycji w fotowoltaikę. W dzisiejszych czasach ma to duże znaczenie, a klienci chętnie wspierają przedsiębiorstwa, które troszczą się o ekologię. W ten sposób ich właściciele mogą pokazać, że stawiają na nowoczesność, a przy tym są świadomi ekologicznie. Produkcja zielonej energii z pewnością podniesie prestiż firmy.

Podsumowując, inwestycja w panele fotowoltaiczne wiążę się z licznymi korzyściami dla przedsiębiorstw, które wynikają zarówno z oszczędności, jak i zarobków oraz lepszego wizerunku. Sfinansować da się ją na różne sposoby, a co najważniejsze, z pewnością się opłaci.

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
innogy.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także