Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-12-27 | Ostatnia aktualizacja: 2007-12-27
Green Power Słowiński, 240 MW na wybrzeżu

Green Power Słowiński, 240 MW na wybrzeżu
Budowa Green Power Słowiński (GPS) ma rozpocząć się w 2010 roku, a przy sprzyjających okolicznościach nawet rok wcześniej. Przystąpienie do fazy konstrukcyjnej jest uzależnione od tempa załatwiania formalności związanych z budową. Właścicielem i inwestorem GPS jest spółka Green Power Polska działająca od 2006 roku. Green Power Polska należy do japońskiej spółki Green Power Investment Corporation.
W chwili obecnej realizowana jest dokumentacja techniczno-projektowa obiektu, która potrwa do końca roku, następnie należy uzyskać decyzję pozwolenia na budowę, by móc przystąpić do realizacji inwestycji. Ze względu na bardzo dużą, jak lokalne warunki moc zainstalowaną, park będzie najprawdopodobniej przyłączony do linii przesyłowej 400 kV. W tej materii prowadzone są rozmowy z PSE-Operator na temat budowy połączenia elektrowni z istniejącą infrastrukturą.
Jak mówi Artur Stawikowski z Green Power Polska, turbiny będą zlokalizowane na zachód od Ustki. Park składać się będzie ze 104 turbin wiatrowych o mocy 2,3 MW każda, czyli łącznie ok. 240 MW. Turbiny będą miały ponad 100 m wysokości, a średnica wirnika wynosić będzie prawie 90 m. Producentem zamówionych na potrzeby Green Power Słowiński urządzeń jest firma Siemens.
Energię, podobnie jak tzw. „zielone certyfikaty” stanowiące poświadczenie o pochodzeniu energii ze źródeł odnawialnych zakupi firma Energa. Sama energia sprzedawana jest po cenach rynkowych natomiast ceny certyfikatów dochodzą do 240 zł/MWh. Na sprzedawcach energii, takich jak np. Energa-Obrót, spoczywa obowiązek zapewnienia swoim odbiorcom wachlarza energii pochodzącej zarówno ze źródeł konwencjonalnych, jak i odnawialnych. W roku obecnym udział energii odnawialnej w zapotrzebowaniu całkowitym winien kształtować się na poziomie 5%. Certyfikaty są mechanizmem pozwalającym na weryfikację wypełniania tego obowiązku oraz wspomagającym finansowo wytwórców energii ze źródeł odnawialnych.
Z ok. 30-proc. udziałem w rynku energii wytwarzanej ze źródeł odnawialnych, Energa jest w stosunkowo dobrej sytuacji. Rejon działania spółki Energa, należy do najbogatszych pod względem ilości elektrowni wodnych w kraju. W sumie jest ich 45, a ich moc sięga 355,2 MW. Do sieci Energi przyłączonych jest też wiele małych źródeł wodnych, wiatrowych, biogazowych i biomasowych. W 2006 roku głównym źródłem energii odnawialnej była Elektrownia Wodna we Włocławku (668 GWh), ok. 50 MWh pochodziło z innych, mniejszych źródeł. W 2010 roku energia pochodząca z elektrowni Green Power Słowiński ma pokryć ok. 20 proc. rocznego zapotrzebowania Energi na zieloną energię, wtedy udział energii odnawialnej ma wzrosnąć do 10%.
GPS to nie jedyny projekt związany z odnawialnymi źródłami energii realizowany przez Green Power Polska. Firma prowadzi rozmowy z gminami na temat lokalizacji potencjalnych nowych inwestycji wiatrowych. Bierze też pod uwagę przejmowanie projektów przygotowanych przez innych deweloperów.
(am)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Gazeta Prawna

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co zrobić aby nie walczyć już z wiatrakami?
Powszechne zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w Polsce nabiera tempa. Ostatnimi czasy prym w tej kategorii projektów zaczyna wieść...
-
Uliczne lampy solarne i hybrydowe. Profesjonalne oświetlenie ledowe ulic
Oświetlenie publiczne jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia miejskiej infrastruktury. Pomijając walory estetyczne, jakie wnosi w...
-
-
-
-
-
-