Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-08-18 | Ostatnia aktualizacja: 2010-08-18
Gminy wyprą śmieciarzy z rynku

Gminy wyprą śmieciarzy z rynku
Projekt nowej ustawy o odpadach, która ma sprawić, że śmieci będą utylizowane, a nie wywożone do lasów, jest już gotowy. Jeśli ustawa wejdzie w życie, to od stycznia 2011 roku o odbiorze śmieci od mieszkańców zdecydują gminy. Będą to robić w przetargach, chyba że mają zajmujące się tym spółki komunalne.
Firmy zrzeszone w Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami uważają, że przez ten przepis prywatni przedsiębiorcy zostaną wypchnięci z rynku wartego ok. 5 mld zł. Gminy nie będą musiały organizować przetargów, ponieważ własnym spółkom mogą zlecać zadania bez nich. Taka jest linia orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości – mówi Witold Zińczuk, przewodniczący rady programowej Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami. Zdaniem przedsiębiorców doprowadzi to do monopolu samorządu, a co za tym idzie – wzrostu cen.
Z tą opinią nie zgadza się Andrzej Kraszewski, minister środowiska.
Przejęcie odbioru śmieci przez gminy będzie oznaczało, że każdy mieszkaniec będzie musiał zapłacić ustaloną z góry opłatę. To, zdaniem ministra, jest dodatkowy atut nowego rozwiązania, bo daje większą pewność, że śmieci zostaną przetworzone, a nie trafią do lasu.
Ministerstwo nie obawia się też monopolu spółek komunalnych. Już w tej chwili w małych gminach zwykle działa jedna firma, właśnie komunalna. Tu nie będzie żadnych zmian. W dużych gminach będą organizowane przetargi, bo spółka komunalna nie będzie w stanie zająć się śmieciami od wszystkich mieszkańców – mówi minister środowiska. Nowe przepisy mają wyeliminować nieuczciwe firmy, które np. nie segregują śmieci, choć pobierają za to pieniądze od mieszkańców. W nowym systemie to będzie niemożliwe, gdyż firmy zajmujące się odpadami będą miały wskazane miejsca i instalacje, do których powinny wywozić śmieci.
Związek Pracodawców Gospodarki Odpadami uważa, że do tego nie jest potrzebna rewolucja w gospodarce odpadami. Można zmienić system, tak aby to gmina miała wyłączne prawo wskazania miejsca, do którego odpady mają być kierowane. Władza publiczna już teraz ma takie możliwości – mówi Witold Zińczuk.
Obawy przedsiębiorców poparł Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Zgłosił zastrzeżenia dotyczące ryzyka monopolizacji rynku w trakcie konsultacji międzyresortowych. Ministerstwo Środowiska twierdzi, że starego systemu nie da się utrzymać, ponieważ 90 proc. śmieci jest składowanych na wysypiskach.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- biznes.gazetaprawna.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dotacje dla przedsiębiorstw na wielkoskalowe magazyny energii
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii elektrycznej w ramach programu 'Magazyny energii elektrycznej i...
-
Dotacje unijne wspierają palący problem odpadów pogórniczych
Wytwórczość przemysłowa związania jest często z powstawaniem odpadów poprodukcyjnych, które stanowią niejednokrotnie zagrożenie dla naszego...
-
-
-