GE poinformowało dzisiaj, że dostarczy firmie Lewandpol 27 turbin GE 2.5-103 dla farmy wiatrowej Galicja. 10 z nich jest w trakcie instalacji, a instalacja kolejnych 17 rozpocznie się w 2015 roku. 120-megawatowa farma wiatrowa Galicja będzie w stanie wyprodukować taką ilość energii, która może pokryć zapotrzebowanie około 52 tys. polskich domów*.
Farma wiatrowa Galicja, jeden z największych projektów wiatrowych w Polsce, powstanie w województwie podkarpackim.
"Turbiny wiatrowe GE doskonale wpisują się w nasze potrzeby. Z początkiem grudnia zaczęliśmy wylewanie fundamentów i bardzo cenimy sobie bliską współpracę z GE już na tym etapie realizacji inwestycji" - powiedział Andrzej Lewandowski, właściciel firmy Lewandpol.
W kwestiach prawnych i finansowych związanych z transakcją firmie Lewandpol doradzała kancelaria prawna Crido Legal. "Bardzo się cieszymy, że służąc naszą wiedzą i doświadczeniem na etapie zakupu turbin wiatrowych, mogliśmy przyczynić się do realizacji tak ważnej inwestycji" - powiedział Filip Grzesiak, senior associate w kancelarii Crido Legal.
"Jesteśmy bardzo zadowoleni, że firma Lewandpol wybrała technologię turbin wiatrowych GE. To kolejny przykład naszego niesłabnącego zaangażowania w rozwijanie polskiego sektora energetyki wiatrowej" - powiedział Cliff Harris, Dyrektor Generalny działu energii odnawialnej GE w Europie, Środkowym Wschodzie i Afryce.
W 2013 roku w Polsce wybudowano farmy wiatrowe o łącznej mocy 894 megawatów, co stawia kraj na ósmym miejscu na świecie pod względem rocznego przyrostu mocy w energetyce wiatrowej – wynika z dorocznego raportu organizacji Global Wind Energy Council za 2013 rok. Na koniec 2013 roku całkowita moc zainstalowana w energetyce wiatrowej wyniosła 3,4 gigawata. Oznacza to, iż Polska zdołała zrealizować przeszło połowę planu zainstalowania 6,5 gigawatów do roku 2020 - celu wyznaczonego w Krajowym Planie Działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych. Zgodnie z najnowszym projektem polityki energetycznej opracowywanym obecnie przez rząd, Polska przewiduje dalszy wzrost udziału energii wiatrowej w miksie energetycznym kraju na poziomie około 13 gigawatów do 2030 roku i 21 gigawatów do 2050.
"Cieszymy się, że GE może przyczynić się do rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce" - powiedziała Beata Stelmach, Prezes GE w Polsce i Krajach Bałtyckich - "Krajowa infrastruktura energetyczna wymaga modernizacji, a zapotrzebowanie na energię rośnie w tempie 0,9% rocznie, dlatego Polska musi poczynić znaczne inwestycje w nowoczesne i niskoemisyjne źródła energii. Polska dysponuje znacznym potencjałem energii z wiatru".
Turbiny wiatrowe trafią do Polski z niemieckiego Salzbergen, gdzie GE ma swoje zakłady produkcyjne. Ostateczne uruchomienie farmy wiatrowej przewidziane jest na koniec 2015 roku.
Stały nadzór i diagnostykę instalacji prowadzić będzie globalne centrum monitoringu turbin wiatrowych w Salzbergen. Centrum nadzoruje turbiny wiatrowe w Europie i Azji nieprzerwanie przez cały rok.
*przy założeniu zużycia 2.300 kWh rocznie przez pojedyncze gospodarstwo domowe
(gz)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Grayling Poland

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Co zrobić aby nie walczyć już z wiatrakami?
Powszechne zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii w Polsce nabiera tempa. Ostatnimi czasy prym w tej kategorii projektów zaczyna wieść...
-
Jakie farby i lakiery do maszyn rolniczych? Sprawdź poradnik
Farby i lakiery do maszyn rolniczych – jak skutecznie zadbać o trwałość i estetykę sprzętu? Maszyny rolnicze codziennie narażone są na trudne...
-
-
-
-
-