Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2009-09-07 | Ostatnia aktualizacja: 2009-09-07
GE Energy dostarczy 101 turbin wiatrowych do Rumunii

GE Energy dostarczy 101 turbin wiatrowych do Rumunii
UE realizuje cel ograniczenia emisji gazów cieplarnianych o 20% przy jednoczesnym zwiększeniu potencjału energii odnawialnej do 2020 roku o 20%. By zrealizować ten zamiar, Unia Europejska ustaliła cele dla każdego kraju członkowskiego w oparciu o PKB na mieszkańca. Projekty Fantanele i Cogealac pomogą Rumunii zrealizować zobowiązania przyjęte w ramach UE dotyczące zwiększenia udziału energii odnawialnej, w tym energii wiatrowej, w bilansie energetycznym kraju. Według Europejskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej (European Wind Energy Association, EWEA), pod koniec 2008 r. w Rumunii moc zainstalowanych turbin wiatrowych wynosiła zaledwie 10 MW, co oznacza mniej niż 1% całkowitej mocy wytwórczej energetyki tego kraju.
W październiku 2008 r. GE poinformowało o planach dostawy 139 turbin wiatrowych 2.5xl dla Fantanele, pierwszego etapu projektu. Budowa elektrowni w tej fazie już trwa. Po ukończeniu etapu drugiego w 2011 r. całkowita moc produkcyjna obiektu wyniesie 600 megawatów. Taka ilość energii wiatrowej pozwoli zaspokoić potrzeby ponad 400 000 gospodarstw domowych.
Rząd rumuński stworzył prawo sprzyjające rozwojowi zasobów energii odnawialnej i przyznał subsydia ważnym inicjatywom budowy farm wiatrowych i innych projektów z dziedziny energetyki odnawialnej do 2015 roku. Taka postawa zachęciła inwestorów i deweloperów do realizacji projektów w tym kraju.
„Rumunia stanowi znakomity przykład tego, jak dobra polityka może sprzyjać inwestycjom w energetyce” – powiedział Rod Christie, prezes GE Energy na Europę Środkową i Wschodnią, Rosję i kraje WNP. „Dobre ustawodawstwo pozwala przetrzeć szlak dla takich projektów jak Fantanele i Cogealac. Pomoże też Rumunii zrealizować nałożone przez UE cele w dziedzinie energetyki odnawialnej oraz zmodernizować i zróżnicować infrastrukturę energetyczną kraju”.
Projekty Fantanele i Cogealac realizowane są w rumuńskim regionie Dobrudży, w okręgu Konstanca, który dysponuje największym potencjałem w zakresie energii wiatrowej w całym kraju.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- GE Energy

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gra w zielone
Liczba dostawców energii wiatrowej wzrasta z roku na rok i zbliża się już do trzystu. Małych elektrowni wodnych o mocy do 1 MW, które zaopatrują w...
-
Tworzywa sztuczne w branży AGD - jak się je wykorzystuje?
Współczesny rynek sprzętu AGD stawia przed producentami wyzwania, które znacznie wykraczają poza funkcjonalność samych urządzeń. W erze świadomego...
-
-
-
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.pl