
Komisja Europejska przyjęła wprowadzenie etykiet energetycznych dla urządzeń grzewczych. Począwszy od 2015 roku na urządzeniach grzewczych mają się znajdować etykiety energetyczne o ujednoliconym wglądzie. Mają one wspierać wybór rozwiązań grzewczych opartych o odnawialne źródła energii.
Europejskie Stowarzyszenie Pomp Ciepła (EHPA) oraz Europejskie Partnerstwo na rzecz Energii i Środowiska (EPEE) z zadowoleniem odniosły się do przyjęcia przez Kolegium Komisarzy etykiet energetycznych dla urządzeń grzewczych (ENER LOT1). Począwszy od 2015 roku konsumenci będą mogli wybrać najbardziej efektywne urządzenie grzewcze dla domu w oparciu o jedną etykietę energetyczną. Etykieta ma zachęcać do wyboru rozwiązań grzewczych opartych o odnawialne źródła energii (OZE). - Zużycie energii w sektorze budynków stanowi ok. 41% całego zużycia energii pierwotnej w krajach Unii Europejskiej. Z kolei 85% energii zużywanej w budynkach to energia związana z ogrzewaniem i ciepłą wodą użytkową. Jeżeli dodać do tego energię związaną z chłodzeniem budynków wartość ta osiąga ok. 90% - wyjaśnia Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORTPC).
Dlaczego z decyzji KE najbardziej cieszą się producenci pomp ciepła? Mają oni nadzieję, że etykiety zachęcą ludzi do zakupu pomp ciepła. - Planowane wprowadzenie etykiet energetycznych przyczyni się do znacznego ułatwienia klientom wyboru ekologicznego rozwiązania do ogrzewania budynku. Istniejące już oznakowania innych urządzeń zużywających energię np. dla pralek, lodówek sprawdziły się praktyce, tak stanie się zapewne niebawem z urządzeniami grzewczymi – tłumaczy Paweł Lachman, prezes PORTPC. Zdaniem EHPA zdecydowana większość dostępnych na rynku europejskim pomp ciepła może się pochwalić klasą energetyczną A++ oraz A+. EHPA wskazuje, że etykiety zwiększą popyt na pompy ciepła. Te z kolei jako rozwiązania energooszczędne i ekologiczne pozwolą na zmniejszenie zużycia energii i mniejszą emisję zanieczyszczeń. Mniejsze zużycie energii przełożyć się ma z kolei na niższe rachunki. - Etykiety energetyczne będą pośrednio wspierać rozwój bardziej energooszczędnych produktów, a tym samym przyczynią się do utrzymania Europy na pozycji lidera w tym segmencie. Oczekiwany rezultat pozwoli zwiększyć rynek urządzeń korzystających z odnawialnych źródeł energii w tym i pomp ciepła oraz stworzyć nowe miejsca pracy oraz inwestycje przemysłowe w Europie – podsumowuje PORTPC.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- portpc.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Pompy ciepła - niskie koszty centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej
Alternatywne źródła energii i ogrzewania zyskują coraz większą popularność. Jednym z najważniejszych urządzeń stosowanych w energooszczędnych...
-
ESG jako fundament nowoczesnego biznesu
Współczesny świat biznesu przechodzi głęboką transformację, w której kwestie środowiskowe, społeczne i zarządcze, określane skrótem ESG, zyskują...
-
-
-
-