
ENERIS Surowce rozpoczął współpracę z Polskim Górnictwem Naftowym i Gazownictwem przy zagospodarowaniu odpadów wydobywczych. Odzyskiwane przez ENERIS odpady pochodzą z prac prowadzonych przez PGNiG przy otworze Grotów na terenie gminy Drezdenko.
Odzyskiwane odpady – zużyta płuczka wiertnicza i urobek skalny - są produktem ubocznym prac prowadzonych w otworach wiertniczych. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wytwarza odpady wydobywcze w trakcie prowadzenia wierceń poszukiwawczych oraz eksploatacyjnych. Rocznie na terenie województw lubuskiego, podkarpackiego oraz małopolskiego ENERIS Surowce odzyskuje 15 tysięcy ton odpadów wydobywczych.
Według danych GUS w wyniku poszukiwania, rozpoznawania, wydobywania, przeróbki i magazynowania kopalin ze złóż wytworzono w 2012 roku około 66 mln ton odpadów wydobywczych. Stanowią one ponad 50% wszystkich odpadów wytwarzanych co roku w Polsce. Aktualne regulacje obligują polskich producentów do zagospodarowywania tego typu odpadów w pierwszej kolejności poprzez odzysk. Odpady mogą zostać przekazane do unieszkodliwienia tylko wtedy, gdy ich odzysk jest niemożliwy z powodu ograniczeń technologicznych bądź nie jest uzasadniony z przyczyn ekonomicznych.
Zagospodarowanie odpadów wydobywczych ze względu na ich masowość, a także niekorzystny wpływ, jaki mogą wywierać na środowisko oraz ludzi, stwarza wiele problemów. Firmy produkujące odpady przemysłowe, do których należą odpady wydobywcze, mają obowiązek ich zagospodarowania – samodzielnego bądź za pośrednictwem zewnętrznego podmiotu specjalizującego się w takich usługach. Zgodnie z obowiązującymi regulacjami odpady wydobywcze mogą być odzyskiwane jedynie przez instalacje, które mają pozwolenie na prowadzenie tego typu działalności.
(gz)
Kategoria komunikatu:
Z życia firmy
- Źródło:
- ENERIS Ochrona Środowiska

Czytaj także
-
Lukratywny ekointeres - biogazownie
Inwestowanie w rozwój technologii dla pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych takich jak słońce, wiatr, woda, biomasa (ogólnie materia...
-
ESG jako fundament nowoczesnego biznesu
Współczesny świat biznesu przechodzi głęboką transformację, w której kwestie środowiskowe, społeczne i zarządcze, określane skrótem ESG, zyskują...
-
-
-
-