Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2007-02-19  |  Ostatnia aktualizacja: 2007-02-19
Elektrownie wiatrowe bezpieczne dla ptaków?
Elektrownie wiatrowe bezpieczne dla ptaków?
Elektrownie wiatrowe bezpieczne dla ptaków?
Najnowsze badania duńskich naukowców dowodzą, że przybrzeżne elektrownie wiatrowe nie zagrażają ptakom. Monitoring prowadzony kamerą na podczerwień zamontowaną na przybrzeżnej turbinie wiatrowej w Danii wykazał, że ptaki morskie omijają takie obiekty. Dzięki wynikom badań uzyskanie pozwolenia na budowę nowych farm wiatrowych powinno być łatwiejsze.

Urządzenie zostało opracowane przez duńską instytucję badawczą, National Environmental Research Institute. Za pomocą specjalnego systemu, tzw. Thermal Animal Detection System (TADS), reagującego na ciepło, kamera jest w stanie zarejestrować zderzenia ptaków z turbiną. System uaktywnia kamerę, gdy źródło ciepła wejdzie w pole widzenia urządzenia. Dzięki temu naukowcy nie muszą przeglądać kilkudziesięciu godzin nagrań, co znacznie usprawnia ich pracę. TADS okazał się również bardziej niezawodny od podobnych systemów reagujących na wibracje.

Pierwsze wyniki badań opublikowane tej zimy pokazują, że ptaki morskie unikają przybrzeżnych instalacji. Podczas 2400 godzin nagrań, przeprowadzonych jesienią ubiegłego roku na turbinie umieszczonej na jednym z najbardziej popularnych szlaków wędrownych ptaków na Bałtyku, zarejestrowano w pobliżu urządzenia jedynie 15 ptaków i nietoperzy oraz jedną ćmę, w tym jedno zderzenie z turbiną z udziałem małego ptaka albo nietoperza.

Dzięki zastosowaniu radaru i monitoringu wizualnego naukowcy zaobserwowali, że większość ptaków unika nie tylko pojedynczych turbin, ale i całych zespołów elektrowni wiatrowych. W badanej lokalizacji ptaki przelatywały z reguły poza zasięgiem łopat, w szerokim na pół kilometra pasie pomiędzy turbinami. Badania nie dały jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o bezpośrednią przyczynę zdarzeń ptaków z łopatami turbiny rozpędzonymi do nawet 80 m/s.

W kontekście uzyskanych wyników duńscy naukowcy podkreślają w, że każdy rejon ma swoją specyfikę i wyniki badań śmiertelności ptaków wywołanej działaniem przybrzeżnych turbin wiatrowych na Morzu Północnym i Bałtyku nie muszą się potwierdzić w innych lokalizacjach.

(au)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
technologyreview.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także