Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-09-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-09-22
Ekologiczne konsultacje w Beskidach
Ekologiczne konsultacje w Beskidach
Ekologiczne konsultacje w Beskidach
Bernard Błaszczyk, wiceminister środowiska i przewodniczący Rady Nadzorczej WFOŚiGW prowadzi od trzeci miesiący konsultacje z samorządami województwa śląskiego, związane z nowym prawem śmieciowym oraz promowanym przez resort środowiska programem budowy przydomowych oczyszczalni ścieków.

Konsultacje dają możliwość rozmowy o ekologii oraz problemach związanych z ochroną środowiska, jakiej do tej pory nie było w regionie, a nawet w kraju. W trakcie rozmów poruszanych jest sporo kwestii dotyczących barier w realizacji inwestycji proekologicznych oraz wątpliwości związanych z wdrażaniem nowego prawa śmieciowego, a także dostosowaniem polskich środowiskowych realiów do unijnych wymagań.

W Istebnej 13 września br., podczas spotkania z tamtejszymi radnymi, wiele pytań kierowano do ministra Błaszczyka i towarzyszącej mu prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach Gabrieli Lenartowicz. Samorządowcy interesowali się szczegółami programu NFOŚiGW oferującego dofinansowanie, do 90 proc. kosztów kwalifikowanych, na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków tam, gdzie nie ma możliwości podłączenia wolnostojących domów do zbiorczych sieci kanalizacyjnych.

Program, który potrwa do 2015 roku, zakłada budowę w całym kraju ok.11 tys. przydomowych biologicznych oczyszczalni obsługujących ponad 44 tys. mieszkańców, co umożliwi w ciągu roku oczyszczenie 1,3 mln sześciennych ścieków.

Gabriela Lenartowicz zaprezentowała radnym także możliwości Wojewódzkiego Funduszu dotyczące wsparcia finansowego dla działań związanych z gminnymi programami budowy przydomowych oczyszczalni ścieków. WFOŚiGW w Katowicach do tej pory dofinansował takie przedsięwzięcia m.in. w Marklowicach, Wodzisławiu Śląskim i Gaszowicach.

Minister Bernard Błaszczyk wyjaśniał z kolei kwestie dotyczące organizacji nowego systemu zbiórki i utylizacji śmieci. Zgodnie z nowym prawem śmieciowym gminy muszą m.in. przeprowadzać przetarg na utylizację śmieci, tworzyć rejon odbioru odpadów i ustalać właściwe opłaty śmieciowe.



(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
wfosigw.katowice.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także