Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2022-09-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2022-09-26
Ekologiczna modernizacja gospodarstwa rolniczego
Ekologiczna modernizacja gospodarstwa rolniczego

Rozwijająca się świadomość dotycząca ochrony środowiska i zagrożeń wynikających ze zmian klimatu wymuszają na nas zmianę wielu procesów produkcyjnych, także w rolnictwie. Czy wiesz jakie normy ekologiczne musisz spełnić, aby korzystać z unijnych dotacji na swoje gospodarstwo rolne? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem.

 

Jeśli jesteś właścicielem gospodarstwa rolnego, to z pewnością także posiadasz różnego rodzaju maszyny ułatwiające Ci pracę. Czy wież jak wiele wymogów technicznych musi spełnić Twoje gospodarstwo i sprzęt? Ciągle zmieniające się przepisy sprawiają, że musisz być nieustannie na bieżąco z obowiązującym prawem.

 

Zrównoważone gospodarowanie odpadami

Jeśli wytwarzasz odpady niebezpieczne lub inne niż niebezpieczne, powinieneś wystąpić o specjalne zezwolenie na 30 dni przed rozpoczęciem jakiejkolwiek działalności produkcyjnej. Reguluje to ustawa z 27 kwietnia 2001 roku o odpadach.

W pierwszej kolejności musisz złożyć informację o odpadach, które wytwarzasz w swoim gospodarstwie. Całe szczęście, że oświadczenie jest bezpłatne. Następnie musisz uzyskać pozytywną decyzję zatwierdzającą program zarządzania odpadami niebezpiecznymi. Tutaj z kolei wniosek kosztuje 505 złotych.

Decyzja zatwierdzająca standardowe odpady z zakresu rozbiórki, budowy, remontu budynku, czyszczenia zbiorników wyniesie Cię jedyne 10 złotych.

Należy również uiszczać opłaty za korzystanie ze środowiska, których wysokość jest określana przez właściwy urząd marszałkowski w zależności od naszej lokalizacji. Jeśli decydujesz się na wymianę olejów w Twoich maszynach, musisz je zgłosić kodem odpadu 130204. Jeśli chodzi o filtry olejowe (np. takie: https://agro-filtry.pl/filtry/massey-ferguson-3060), to kod, który musisz podać to: 160107.

 

Optymalizacja produkcji i zużycia nawozów

Modernizacja Twojego gospodarstwa rolnego może byś dofinansowana w sytuacji, kiedy zostanie spełnione kryterium „poprawy stanu środowiska naturalnego”. Szczególnie będzie to dotyczyć projektów, które będą dotyczyć inwestycji dotyczących utrzymania lub zwiększenia ilości trwałych użytków zielonych. Realizowane będą one w gospodarstwach, gdzie większość produkcji będzie zorientowana na trzodę chlewną.

Agencja Rolna sporządziła szereg procedur, dzięki którym rolnicy będą mogli sprawić, aby ich działalność była jeszcze bardziej ekologiczna. Finansowane będą zaawansowane urządzenia techniczne usprawniające efektywną pracę i dysponowanie nawozami. Będzie można liczyć na pomoc finansową na urządzenia GPS wraz z komputerami pokładowymi, które pozwolą na mapowanie pola. Komputery będą odpowiedzialne za podawanie optymalnej dawki nawozów mineralnych czy środków ochronnych. Pomoc będzie dotyczyć także czujników wysyłających informacje do centrali gospodarstwa, informując między innymi o poziomie zakwaszenia gleby, czy ilości azotu.

Rodzaj maszyn został ściśle określony przez agencję:

  • agregaty do uprawy gleby (mulczujące)
  • zestawy do uprawy i siewu bezpośredniego
  • zestawy z nawożeniem pasowym
  • szarpacze do słomy
  • siewniki do poplonów
  • agregaty uprawno-siewne

Modernizacja sposobów przechowywania paliwa

Duży nacisk nakłada się na sposób magazynowania paliwa do maszyn rolniczych. Niebagatelne znaczenie ma stan zbiorników. Jak zauważa wiele serwisów, które zajmują się naprawą maszyn rolniczych, główną przyczyną rozmaitych usterek jest złej jakości olej napędowy. W najlepszym wypadku dochodzi do zapchania filtra paliwa i odcięcie dopływu do pompy wtryskowej. Gorzej, gdy niektóre frakcje paliwa nie zostaną właściwie przefiltrowane i dostaną się do silnika.

Dofinansowanie dotyczy modernizacji między innymi zbiorników, tak aby nie powodowały uszkodzeń maszyn, oraz groźnych wycieków do gleby. Na zastrzyk finansowania z budżetu Agencji Rolnej można także liczyć w przypadku unowocześnienia stanowisk do mysia maszyn i płukania sprzętu, zaprawiarki do nasion wykorzystujących metodę mokrą. Fotowoltaika także podlega dotacjom, jeśli pozyskiwany prąd będzie wykorzystywany do zasilania maszyn oraz produkcji rolnej.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł pomógł Ci przybliżyć nieco tematykę ochrony środowiska w rolnictwie i sposobów pozyskiwania finansowania.

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
agro-filtry.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także