Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2009-12-16  |  Ostatnia aktualizacja: 2009-12-16
Drugi etap tworzenia systemu gospodarki odpadami nad Biebrzą
Drugi etap tworzenia systemu gospodarki odpadami nad Biebrzą
Drugi etap tworzenia systemu gospodarki odpadami nad Biebrzą
Dziewiętnaście podlaskich gmin, znajdujących się na obszarach chronionych związanych z rzeką Biebrzą, będzie objętych drugim etapem tworzenia Biebrzańskiego Systemu Gospodarki Odpadami. Główną częścią systemu ma być budowa zakładu zagospodarowania odpadów z regionu, na którym mieszka ponad 158 tys. osób.

Projekt wart 52 mln zł będzie finansowany m.in. z funduszy unijnych. W Suchowoli (Podlaskie) podpisana została umowa na blisko 22 mln zł dotacji z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko między Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, a spółką BIOM z siedzibą w Dolistowie Starym. Projekt jest drugim etapem tworzenia Biebrzańskiego Systemu Gospodarki Odpadami, który ma poprawić ochronę środowiska na unikalnym przyrodniczo terenie w dolinie Biebrzy. Pierwszy etap rozpoczął się w 2005 roku, finansowany był m.in. z funduszy przedakcesyjnych. W tym projekcie powstała m.in. sortowania odpadów w Dolistowie.

Szacuje się, że na obszarze 19 gmin objętym projektem wytwarzanych jest rocznie 30 tys. ton odpadów. Dlatego główną częścią drugiego etapu Biebrzańskiego Systemu Gospodarki Odpadami jest budowa zakładu zagospodarowania odpadów w miejscowości Koszarówka w gminie Grajewo. W połowie stycznia powinien być rozstrzygnięty przetarg na wykonawców tej inwestycji.

Spółka BIOM, realizująca tworzenie Biebrzańskiego Systemu Gospodarki Odpadami, została założona kilka lat temu przez Związek Komunalny Biebrza, który jest też jej głównym udziałowcem. Udziałowcami są też trzy pojedyncze gminy: Jaświły, Mońki i Dąbrowa Białostocka. Po podpisaniu umowy przez BIOM, w Koszarówce zbudowane zostanie składowisko, linia sortownicza i kompostownia na odpady poddawane biodegradacji, a także trzy stacje przeładunkowe w innych miejscach, m.in. w Augustowie.

Inwestycja ma ograniczyć ilość składowanych odpadów komunalnych ulegających biodegradacji o 25 proc. w roku 2010, o 50 proc. w roku 2013 i 75 proc. w roku 2020 - w stosunku do ilości tych odpadów wytwarzanych w roku 1995.

(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
gazeta.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także