
Danfoss jest kluczowym partnerem innowacyjnego projektu budowlanego, którego założeniem jest przekształcenie starych kontenerów morskich w pływające akademiki. Akademik na wodzie, który został wybudowany w Szczecińskim Parku Przemysłowym, to odpowiedź na ogromne zapotrzebowanie na mieszkania dla studentów w stolicy Danii.
W kopenhaskim porcie, na solidnej betonowej platformie stoi 9 kontenerów, które posłużą za 12 mieszkań studenckich, tworząc wspólnie małe pływające „osiedle". Pomysłodawcą projektu o nazwie Urban Rigger był przedsiębiorca, Kim Loudrup, a światowej sławy duński architekt, Bjarke Ingels, zaprojektował oryginalne akademiki.
Na dachu każdego kontenera mieszczą się panele fotowoltaiczne, ogród i taras. Całość jest w pełni wyposażona: między konstrukcjami mieści się dziedziniec, w kontenerach jest 12 pomieszczeń, toalety, piwnica z pomieszczeniem technicznym i pralnią. Danfoss wyposażył każde z nich w pompę ciepła oraz moduł chłodzenia, ogrzewanie oraz chłodzenie podłogowe, wentylację z odzyskiem ciepła, zawory równoważące i regulację przepływu wody.
Pompy ciepła klasy energetycznej A+++ gwarantują wydajne ogrzewanie, ale także zapewniają ciepłą wodę oraz chłodzenie pośrednie. W połączeniu z wodnym ogrzewaniem podłogowym oraz wentylacją z odzyskiem ciepła, rozwiązanie to zapewnia optymalny przepływ, redukuje nadmiar ciepła, co w konsekwencji gwarantuje idealną temperaturę w pomieszczeniach.
„Urban Rigger jest najlepszym dowodem na to, jak innowacyjne rozwiązania mogą sprostać wyzwaniom urbanistycznym. To dowodzi, że możemy osiągnąć więcej za mniej, i to z korzyścią dla całego społeczeństwa; jest to dla nas duża motywacja" - mówił Tony Nielsen, dyrektor ds. sprzedaży w Danii oraz wykonawca projektu w imieniu Danfoss.
Firma Danfoss podpisała umowę z przedsiębiorstwem odpowiedzialnym za projekt Urban Rigger, tj. Udvikling Danmark. Zgodnie z umową, Danfoss ma dostarczać energooszczędne rozwiązania w zakresie ogrzewania i wentylacji dla przyszłych pływających akademików. Złożono już zamówienie na 300 mieszkań studenckich w pobliżu portu w Gothenburg, w Szwecji.
Partnerami tej inwestycji, poza Danfoss oraz Bjarke Ingels Group (BIG), są także Grundfos, Miele oraz południowokoreańska firma Hanwha Q Cells. Udział w projekcie ma także firma z Polski. Spółka ERBUD S.A. zbudowała betonowe pontony, na których zamontowane zostały kontenery. Budowlę przetransportowała ze Szczecina do Kopenhagi firma Fairplay Towage Polska.
Więcej informacji na stronie: http://www.urbanrigger.com/
(gz)
Kategoria komunikatu:
Z życia firmy
- Źródło:
- Danfoss Poland Sp. z o.o.

Czytaj także
-
Ekologiczne sposoby ogrzewania domu. Który wybrać?
Coraz więcej osób może pozwolić sobie na to, by wybudować własny dom. Taka inwestycja wiąże się jednak z koniecznością podjęcia wielu ważnych...
-
Ekologiczne maty wejściowe – czystość, oszczędności i wizerunek Twojej firmy...
Dbanie o środowisko naturalne przestało być wyborem — stało się koniecznością. Firmy na całym świecie szukają sposobów, by zmniejszyć swój wpływ...
-
-
-
-