
Zastanawiasz się nad montażem pompy ciepła? Dla wielu osób ta instalacja jest nie tylko sposobem na obniżenie rachunków za prąd, ale również ich wkładem w ochronę środowiska. Wybór takiego systemu może mieć bardzo pozytywny wpływ na ekologię, a w szczególności – na jakość powietrza. Zobacz dlaczego.
Pompy ciepła a jakość powietrza: jaka jest zależność?
Wpływ wykorzystania pomp ciepła na jakość powietrza i – szerzej – na środowisko jest jednoznacznie pozytywny. Powody są dwa.
- Po pierwsze pompa ciepła jest instalacją OZE. Ok. 70-75% energii potrzebnej do jej zasilania pochodzi z odnawialnych źródeł. W Polsce najczęściej wykorzystuje się powietrze. Oznacza to, że do eksploatacji takiego systemu nie stosuje się paliw stałych – tych, których zasoby powoli się kończą, a jednocześnie takich, których eksploatacja powoduje emisję szkodliwych związków do atmosfery.
- Po drugie pompa ciepła to system niskoemisyjny. Pozostałe 25-30% energii potrzebnej do zasilania całej instalacji jest pobierane z prądu elektrycznego. Ten zasób może być dodatkowo (przynajmniej częściowo) pozyskany np. z fotowoltaiki. W takim modelu system staje się jeszcze korzystniejszy dla ekosystemu.
Już sam ten fakt sprawia, że inwestycje w pompy ciepła podlegają licznym dotacjom z programów mających wesprzeć poprawę jakości powietrza w Polsce i w Europie. Doskonałym przykładem jest projekt „Czyste Powietrze”, w ramach którego na przedsięwzięcie obejmujące montaż pompy ciepła i systemu PV z kompleksową termomodernizacją można otrzymać do 135 000 zł.
O ile można obniżyć emisję pyłów zawieszonych do atmosfery, korzystając z pompy ciepła?
Powyższe pytanie jest oczywiście bardzo ogólne. Nie da się jednoznacznie wskazać stałej wartości, bo będzie ona uzależniona od wielu zmiennych. Warto zwrócić uwagę choćby na zapotrzebowanie budynku na energię, a także na to, w jaki sposób będzie produkowany prąd zasilający pompę ciepła. W Polsce ok. 86% energii jest nadal produkowanej z węgla kamiennego, jednak w ostatnich latach w elektrowniach wprowadzono liczne modernizacje, które pozwoliły ograniczyć liczbę epizodów smogowych. Warto wspomnieć choćby o instalacjach odsiarczania spalin czy systemach selektywnej katalitycznej redukcji.
Jak zatem odpowiedzieć sobie w praktyce na pytanie o to, jakie przełożenie będzie miało zastosowanie systemu OZE? Przyjmijmy, że:
- do ogrzania jest dom o powierzchni 100 m2, który ma standardowy poziom izolacji termicznej – tzn. ani nie jest energooszczędny, ani nie ma nadmiaru mostków termicznych (ok. 90 kWh/m2rok);
- system grzewczy ma zasilić zarówno ogrzewanie domu, jak i podgrzew c.w.u.;
- w budynku jest zastosowany niskotemperaturowy system ogrzewania („podłogówka”);
- dom nie jest wyposażony w fotowoltaikę, więc prąd będzie pochodzić z sieci i będzie wytwarzany z węgla.
Jak wyglądałyby emisje spalin przy zastosowaniu różnych paliw? Przykładowo (przybliżone wartości roczne):
- przy zastosowaniu kotła na ekogroszek należałoby się spodziewać emisji: pył zawieszony – 7,5 kg, SO2 – 40,57, NOx – 6 kg;
- przy wykorzystania kotła na pellet drzewny: pył zawieszony – 0,2 kg, SO2 – 103 kg, NOx – 33,4 kg.
Jak w takim kontekście wypadłaby instalacja OZE? Przy zastosowaniu pompy ciepła 8 kW, których porównanie znajdziesz w serwisie Pompy.app: https://pompy.app/pompy-ciepla-8-kw/, w bezpośrednim ujęciu emisyjność jest zerowa. Ile jednak „wyemitują” kilowatogodziny pobrane z sieci – wyprodukowane w procesie spalania węgla?
Przy założeniu, że pompa została prawidłowo zwymiarowana, działa wydajnie – szacunkowe zużycie energii wyniesie ok. 3200 kWh/rok. Obecnie podawane standardy emisji szkodliwych związków przy produkcji prądu wyglądają następująco:
- pyły zawieszone – 0,05-0,1 g/kWh.
- SO2 – ok. 1-3 g/kWh
- NOx – 0,5-1 g/kWh;
Przełóżmy te wartości na szacowane zużycie energii przez pompę ciepła 8 kW.
- Pyły zawieszone – 0,24 kg
- SO2: 6,4 kg
- NOx: 2,4 kg
Te wyniki mówią same za siebie i udowadniają, że inwestycja w pompę ciepła to dobry wybór dla środowiska. Zastanawiając się nad doborem odpowiedniego urządzenia, warto porównać pompy ciepła na Pompy.app. W tym serwisie można zestawić ze sobą poszczególne modele pod kątem kluczowych parametrów technicznych i sprawdzić ich ceny – tak, aby podjąć w pełni trafną decyzję o zakupie.
Kategoria komunikatu:
Inne
- Źródło:
- pompy.app

Czytaj także
-
Pompy ciepła - niskie koszty centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej
Alternatywne źródła energii i ogrzewania zyskują coraz większą popularność. Jednym z najważniejszych urządzeń stosowanych w energooszczędnych...
-
Zaopatrzenie biogazowni – najważniejsze informacje!
W Europie Zachodniej biogazownie wyrastają jak grzyby po deszczu. Są szczególnie popularne w Niemczech oraz Austrii. Coraz większym...
-
-
-
-
-
-