Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2020-06-26
Kotły retortowe – rodzaje

scoopCo.jpeg

Kotły retortowe stanowią nowoczesne rozwiązanie połączenia kotłów co ze zbiornikiem paliwa za pomocą podajnika paliwa. Dzięki wykorzystaniu podajnika, nad kontrolą którego czuwa sterownik mikroprocesorowy, praca kotła jest w dużym stopniu automatyczna. Wśród popularnych rozwiązań kotłów retortowych możemy wyróżnić kocioł na pellet i ekogroszek.

 

 

Kotły z podajnikiem – rodzaje


Wśród kotłów retortowych możemy wyróżnić kilka głównych rodzajów. Wszystko zależy od rodzaju paliwa. Piec co z podajnikiem to kocioł grzewczy wyposażony w automatyczny podajnik. Wyróżnia się:


Kocioł na pellet z automatycznym podajnikiem – cechuje go duży stopień automatyzacji, porównywalny z kotłami gazowymi. Wszystkie kotły produkowane obecnie spełniają wymagania normy PN-EN 303-5:2012 dotyczącej emisji spalin i sprawności. W kotle na pellet paliwo transportowane jest z zasobnika paliwa za pomocą podajnika ślimakowego. Ze względu na drobną granulację pelletu, jest on łatwy w transporcie jako paliwo, a ryzyko zablokowania podajnika jest znikome. Kotły wyposażone w zapalarkę sprawiają, że ich obsługa sprowadza się do uzupełnienia zbiornika paliwa oraz usuwania popiołu. Nowoczesna automatyka zastosowana w kotłach pozwala na możliwość pracy kotła w trybie podgrzewania ciepłej wody użytkowej, w której kocioł rozpala się oraz wygasza, utrzymując temperaturę wody na odpowiednim poziomie.


Kocioł na ekogroszek z automatycznym podajnikiem – podobnie jak w przypadku kotłów na pellet, spełnia wymagania normy PN-EN 303-5:2012. Paliwo w tego rodzaju kotłach zapala się ręcznie, jednak istnieje również możliwość automatycznego zapalania paliwa. Kocioł jest łatwy w obsłudze, a ustawianie w nim parametrów jest bardzo proste. Jedną z najważniejszych funkcji kotła jest tryb pracy z podtrzymaniem, w którym podajnik dostarcza do komory spalania niewielkie porcje paliwa służące do podtrzymania procesu spalania. Atrakcyjna cena ekogroszku oraz jego wysoka kaloryczność sprawia, że ogrzewanie kotłem na ekogroszek jest bardzo korzystne cenowo.


Zalety kotłów retortowych


Do zalet kotłów z podajnikiem należą:

  • wygoda związana z brakiem konieczności ciągłego uzupełniania paliwa,
  • w przypadku nowoczesnych kotłów wyposażonych w zapalarkę brak konieczności rozpalania paliwa,
  • oszczędność paliwa dzięki precyzyjnemu dozowaniu,
  • wysoka sprawność, która wpływa między innymi na efektywne spalania paliwa, oraz mniejsze wydzielanie do atmosfery szkodliwych produktów spalania.
Źródło:
heiztechnik.pl

Czytaj także