Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2024-10-01
Zastosowanie kolan hamburskich

Kolana hamburskie stanowią ważny element infrastruktury rurociągowej. Za ich pomocą możliwa jest bowiem zmiana kierunku biegu rur, a także umieszczenie instalacji w pomieszczeniu o ograniczonej kubaturze lub nieregularnym kształcie. Ze względu na takie możliwości, kolana hamburskie mają bardzo szerokie zastosowanie – korzysta z nich wiele współczesnych branż oraz dziedzin przemysłu. Sprawdźmy, czym właściwie są kolana hamburskie, z jakich materiałów są produkowane, a także gdzie najczęściej znajdują zastosowanie.

 

Zastosowanie kolan hamburskich

 

Kolana hamburskie jako istotne elementy instalacji rurociągowej

Kolana hamburskie to najpopularniejsze i najpowszechniej stosowane w przemyśle kształtki. Pozwalają na elastyczne formowanie rurociągu, jego dopasowywanie do kształtu i wielkości pomieszczenia oraz na zmianę kierunku przebiegu rurociągu. To rozwiązanie, które charakteryzuje się łagodnym kątem wygięcia. Uzyskać go można w wyniku technologicznego procesu rozpęczania rury oraz jej gięcia. Kolana hamburskie mogą posiadać bardzo małe promienie, które nie ograniczają ani nie zakłócają jednak przepływu cieczy lub gazu.

 

Rodzaje i podział kolan hamburskich

Kolana hamburskie występują w kilku wariantach, które różnią się między sobą m. in. rodzajem stali użytej do ich produkcji, kątem wygięcia, a także podanym w calach rozmiarem. Istotną różnicę stanowi także konstrukcja, ze względu na którą kształtki te dzieli sią na dwa podstawowe rodzaje.

Pierwszym z nich są kolana szwowe, których zakres zastosowań jest dość ograniczony. Wynika to z faktu posiadania przez nie spawanego szwu. Miejsce łączenia jest bowiem podatne na uszkodzenia, w związku z czym kolana hamburskie szwowe są zalecane do stosowania wyłącznie w systemach niskiego ciśnienia, gdzie ryzyko rozszczelnienia instalacji jest minimalne.

 

Ilustracja kolan hamburskich ze strony Firmamonstal.pl

Źródło: www.firmamonstal.pl/kolanahamburskie.html

 

Dużo bardziej uniwersalnymi kształtkami są natomiast kolana hamburskie bezszwowe. Jak sama ich nazwa wskazuje, są one pozbawione szwu, co pozwala na ich stosowane zarówno w instalacjach niskociśnieniowych, jak i tych pod wysokim ciśnieniem – bez ryzyka rozszczelnienia. Kolana bezszwowe są wykonane z jednego bloku stali, przez co wykazują doskonałą odporność na działanie wysokich temperatur. Ze względu na takie właściwości, to właśnie one cieszą się największym zainteresowaniem odbiorców oraz posiadają najszerszy zakres zastosowań.

 

Z jakich materiałów produkowane są kolana hamburskie?

Z uwagi na to, że kolana hamburskie stanowią jeden z podstawowych elementów instalacji rurociągowych, muszą być wykonane z najwyższą starannością, z wykorzystaniem przeznaczonych do tego celu materiałów oraz w sposób zgodny z aktualnie obowiązującymi normami. Tak wytworzone kolana hamburskie zapewniają bowiem maksymalną szczelność połączeń, są trwałe, a także nie ulegają korozji.

Materiałem, który jest najczęściej stosowany do ich produkcji, jest wysokiej jakości stal nierdzewna, która doskonale sprawdza się zwłaszcza w podatnych na korozję instalacjach wodnych. Oprócz niej, kształtki te są także często produkowane ze stali kotłowej oraz węglowej, które również posiadają odpowiednie do ich przeznaczenia właściwości.

 

Zastosowanie kolan hamburskich. Gdzie są używane?

Kolana hamburskie stanowią bardzo istotną część instalacji rurociągowej. Ich zastosowanie jest niezbędne wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba zmiany kierunku przebiegu rurociągu. W wyniku roli, jaką pełnią, stanowią element praktycznie każdej instalacji wodnej, gazowej i kanalizacyjnej. Z tych prostych, ale jakże uniwersalnych i praktycznych kształtek korzysta także wiele branż i dziedzin przemysłu – kolana hamburskie znajdują zastosowanie m. in. w przemyśle chemicznym, spożywczym, azotowym, morskim i wielu innych.

 

Źródło:
firmamonstal.pl