Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2022-09-23
Uzdatnianie wody basenowej – pomiary chloru, pH i redox

 

Elektroda pH i przetwornik do rejestrowania i zaawansowanej regulacji
Elektroda pH i przetwornik do rejestrowania i zaawansowanej regulacji

Pływanie to przyjemna i zdrowa aktywność. Jednakże, woda jest środowiskiem, w którym szybko gromadzą się glony i inne niebezpieczne substancje, takie jak wirusy i bakterie – szczególnie, gdy korzysta z niej wiele osób. W związku z tym, niezbędne jest uzdatnianie wody basenowej oraz kontrolowanie kluczowych parametrów – pH, redox i chloru. W poniższym artykule omawiamy metody uzdatniania wody basenowej oraz przedstawiamy dedykowane urządzenia do analizy cieczy (https://www.jumo.pl/web/products/liquid-analysis).

Uzdatnianie wody basenowej – co zrobić, żeby woda w basenie była czysta?

Uzdatnianie wody w basenie to oczyszczanie wody, najczęściej przy użyciu odpowiednich środków chemicznych. Jednak, aby dobrać ich odpowiednią ilość, niezbędny jest pomiar takich wartości jak pH, redox czy stężenie chloru.
Podsumowując, czysta woda w basenie wymaga regularnego wykonywania takich czynności, jak:
• pomiar i regulacja redox oraz pH wody w basenie
• dezynfekcja wody basenowej
• stosowanie środków chemicznych, m.in. glonobójczych
• flokulacja – usuwanie drobnych zanieczyszczeń z filtrów basenowych
• opcjonalnie filtracja mechaniczna oraz sterylizacja wody za pomocą promieniowania ultrafioletowego 

System pomiarowy do wody basenowej
System pomiarowy do wody basenowej

Odczyn PH wody w basenie

PH wody w basenie to jedna z najważniejszych wartości, jakie powinny być monitorowane w celach uzdatniania wody basenowej. Poziom pH wpływa na chemiczne i biologiczne procesy w wodzie. To od niego zależy zarówno komfort kąpieli, jak i skuteczność środków dezynfekujących. Z tego względu regulacja pH w przypadku wody basenowej powinna się odbywać raz w tygodniu.

Utrzymanie wartości pH na odpowiednim poziomie:
• zapobiega powstawaniu osadów wapiennych na ścianach misy basenu i rur
• minimalizuje korozję metalowych części urządzeń
• zapewnia komfort użytkowania basenu i zapobiega podrażnieniom skóry i błon śluzowych oczu. 

Czysta woda w basenie jest możliwa dzięki precyzyjnym pomiarom pH, redox oraz stężenia chloru
Czysta woda w basenie jest możliwa dzięki precyzyjnym pomiarom pH, redox oraz stężenia chloru

Jakie powinno być pH wody w basenie?

Idealny poziom pH powinien być neutralny i zbliżony do pH ludzkiej skóry, które wynosi około 7,4. Co za tym idzie, wartość pH powinna mieścić się w przedziale od 7,2 do 7,8.

Precyzyjny pomiar pH wody w basenie – dlaczego jest tak ważny?

Wyższe wartości pH sprawiają, że znacznie zmniejsza się skuteczność sanityzatorów chlorowych, sprzyjają osadzaniu się wapnia na urządzeniach i rurach oraz przyspieszają wzrost mikroorganizmów. Niższe zaś mogą powodować podrażnienie skóry i błon śluzowych u osób pływających.

Nieprecyzyjna kontrola pH zagraża więc bezpieczeństwu osób przebywających w basenie oraz zwiększa koszty konserwacji z powodu nieskuteczności środków chemicznych.

Jak sprawdzić pH wody w basenie?

PH wody basenowej można sprawdzić za pomocą pasków lakmusowych. Zabarwiają się one po zanurzeniu w mierzonej cieczy, a uzyskany kolor należy porównać ze skalą dostarczoną przez producenta. Metoda ta jest tania i szybka, jednak nie nadaje się do dokładnych pomiarów. W celu precyzyjnego i niezawodnego monitorowania wartości pH JUMO oferuje następujące rozwiązanie: elektroda pH JUMO tecLine pH w połączeniu z przetwornikiem i regulatorem JUMO dTRANS pH 02.

Wartość redox a woda basenowa

Ważnym uogólnionym wskaźnikiem higienicznej czystości wody jest potencjał redoks. Określa on obecność środka dezynfekcyjnego w wodzie, a także ogólnie prawidłowe działanie urządzeń do uzdatniania wody. Wskaźnik ten informuje bezpośrednio o jakości wody w naszych basenach – im wyższy, tym jest ona lepsza.

W uproszczeniu, można przyjąć, że:
• więcej środków dezynfekujących -> mniej zanieczyszczeń = wyższy REDOX
• mniej środków dezynfekcyjnych -> więcej zanieczyszczeń = niższy REDOX
Redox woda basenowa – jaką wartość powinno przyjmować redox w basenie?
Zgodnie z normami DIN należy zapewnić następujące wartości redox:

- dla wody słodkiej 750-770 mV, w zależności od wartości pH
- dla wody morskiej 700-720 mV, w zależności od wartości pH
Do niezawodnej kontroli jakości wody dobrym wyborem będzie elektroda redox JUMO tecLine w połączeniu z urządzeniami wyższego poziomu, takimi jak przetwornik JUMO dTRANS pH 02 lub JUMO AQUIS touch S, jeśli wymagane jest rejestrowanie i bardziej wszechstronne funkcje regulacji. 

Elektrody JUMO do pomiaru pH i redox
Elektrody JUMO do pomiaru pH i redox

Poziom chloru w basenie

W dzisiejszych czasach nic nie jest bardziej skuteczne w neutralizowaniu patogenów w wodzie basenowej niż chlor. Chlorowanie służy przede wszystkim do zabijania lub redukcji mikroorganizmów znajdujących się w wodzie.
Należy ściśle stosować się do normy sanitarnej dotyczącej ilości chloru w basenach prywatnych i publicznych – optymalna zawartość mieści się w przedziale od 0,3 do 0,6 mg/l (chlor wolny).

Pomiar chloru w basenie

Przed rozpoczęciem zabiegu chlorowania należy najpierw ustalić ilość chloru w wodzie basenowej, a następnie prawidłowo obliczyć dawkę środka dezynfekującego. Chcielibyśmy podkreślić, że badanie wody przed chlorowaniem jest obowiązkowe – tylko dzięki niemu uniknie się dodatnia zbyt dużej lub zbyt małej ilości preparatu. Taki błąd niesie za sobą poważne skutki – w pierwszym przypadku wzrasta ryzyko reakcji alergicznych, a w drugim – patogeny pozostają w wodzie.
Dla zapewnienia odpowiedniej ilości chloru w wodzie polecamy analogowy lub cyfrowy czujnik chloru JUMO tecLine Cl2 w parze z przetwornikiem JUMO AQUIS 500 AS..

 

Autor:
JUMO
Źródło:
Materiał nadesłany do redakcji