Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy artykułów Aktualizowany: 2021-05-06
Manometry – kontrola ciśnienia zapobiegająca awarii

Manometry ze stali nierdzewnej
Manometry ze stali nierdzewnej

Nieodpowiednie ciśnienie występujące w instalacji, będące skutkiem m.in. braku nadzoru, może prowadzić do niedotrzymania wymaganej jakości produktów lub nawet awarii w zakładzie. Manometry to przyrządy powszechnie używane w wielu branżach przemysłu. Dzięki nim możliwa jest kontrola ciśnienia w układzie. Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania odnośnie manometrów.

 

1. Jakie są podstawowe rodzaje manometrów z rurką Bourdona?

Wśród podstawowych modeli manometrów wyróżnionych ze względu na sposób pomiaru, znajdą się manometry z rurką Bourdona. Te przyrządy charakteryzują się tym, że wyposażone są w rurkę w kształcie litery C o przekroju owalnym, która w trakcie pomiaru odkształca się i za pomocą połączonego mechanizmu ruch zostaje przekazany na wskazówkę pokazującą wartość ciśnienia w układzie na tarczy manometru. Przyłącza manometrów tego rodzaju mogą przyjmować różne średnice w zależności od aplikacji. Wyróżnia się warianty średnicy 40, 50, 63, 80, 100, 160 mm. Manometry z rurką Bourdona wykonywane są także w wersjach materiałowych umożliwiających zastosowanie w ciężkim przemyśle jak np. w hutnictwie lub sektorze stoczniowym. Istnieją różne warianty przyrządów z rurką Bourdona stosowane do konkretnych zastosowań.

Manometrami z rurką Bourdona są m.in. manometry do tlenu i acetylenu z mosiężnymi przyłączami, które mogą być wykorzystywane w spawalnictwie. Popularnym rozwiązaniem w instalacjach, gdzie występują drgania lub wysokie pulsacje ciśnienia, stał się manometr z rurką Bourdona wypełniony gliceryną. Przykładem takich manometrów są ciśnieniomierze ze strony https://www.pneumat.com.pl/manometry_do_tlenu_i_acetylenu

Manometr w instalacji
Manometr w instalacji

 

 

Ciśnieniomierz przemysłowy
Ciśnieniomierz przemysłowy

Manometry precyzyjne wyposażone w rurkę Bourdona wykorzystywane są do pomiarów laboratoryjnych, wzorcowych czy do sprawdzania szczelności układów. Te manometry kontrolne zapewniają wysoką dokładność. Podziałka takich ciśnieniomierzy może przyjmować nawet 0,002 bar.

Specjalny rodzaj manometru Bourdona, tzw. wariant z kontaktami, może być stosowany także do m.in. kierowania procesami w zakładzie ze względu na wyposażenie w odpowiednią magnetyczną sprężynę stykową. Dzięki niemu możliwe jest otwieranie lub zamykanie obwodów elektrycznych, które sterują pracą danej fabryki. Do zadań manometrów kontaktowych należy kontrola wartości parametrów instalacji i w razie przekroczenia lub nie osiągniecia zaznaczonych wartości, wyłączenie sieci bądź zasygnalizowanie nieprawidłowości, np. poprzez uruchomienia alarmu. Każde z ustalonych działań jest spowodowane zmianą funkcji styku. Manometr kontaktowy kupisz internetowo przez sklep firmy Pneumat na https://www.pneumat.com.pl/manometry_z_kontaktami

Manometr kontaktowy do wody
Manometr kontaktowy do wody

 

W przypadku konieczności odizolowania danego manometru z rurką Bourdona od medium w instalacji wykorzystuje się separatory membranowe. Jest to przekaźnik ciśnienia, który jest oddzielony od manometru płynem transmisyjnym. Substancja ta przekazuje wartość ciśnienia bez konieczności bezpośredniego kontaktu z czynnikiem stosowanym w układzie. Jest to rodzaj przyrządu często spotykanego w sektorze spożywczym, np. w mleczarstwie.

Separatory membranowe
Separatory membranowe

 

 

Manometr puszkowy
Manometr puszkowy

2. W jakim zakresie powinien pracować manometr?

Manometry posiadają różne zakresy. W zależności od modelu mogą mierzyć niewielkie wartości, np. od 0 do 40 mbar w przypadku manometrów puszkowych. Są także przyrządy do wysokich ciśnień, takie jak modele przemysłowe, które wykonują pomiary między 0 a 1000 bar. Dobrą praktyką jest stosowanie manometru do pomiaru ciśnienia nie wykraczającego poza 75% jego zakresu. Z kolei przy świadomości wahań lub dużych pulsacji ciśnienia w instalacji, należy pracować na 2/3 zakresu pomiarowego.

 

3. Dlaczego w ciężkim przemyśle stosuje się manometry glicerynowe

Zastosowanie manometrów glicerynowych w przemyśle ciężkim wynika z warunków jakie panują w układach. Instalacje narażone są na drgania, które wpływają na wartości odczytywane z ciśnieniomierza. Aby zapobiec znacznym błędom pomiaru oraz uszkodzeniu układu pomiarowego, manometry wypełnia się gliceryną. Jest to substancja gęsta, a zanurzone w niej elementy są mniej podatne na nagłe wibracje. Dzięki temu operator może z łatwością sprawdzić rzeczywistą wartość ciśnienia panującego w układzie. Ponadto, wykonanie manometrów ze stali nierdzewnej daje możliwość zastosowania ich w branży związanej z agresywnymi substancjami np. w przemyśle petrochemicznym, farmaceutycznym lub morskim. Materiał ten wpływa na dopuszczalną maksymalną temperaturę pracy, która może wynosić nawet +200°C. Tego typu produkty znajdziesz na https://www.pneumat.com.pl/manometry_glicerynowe

 

4. Do jakich mediów można stosować manometry

Manometry stosowane są w wielu aplikacjach oraz w wielu rodzajach medium. Można znaleźć warianty zarówno do gazów i cieczy, płynów nieulegających krystalizacji, substancji agresywnych, czy do czynników takich jak acetylen, obecnych w narzędziach do spawania i cięcia.

 

5. Pomiar podciśnienia

 

Wakuometr w instalacji ze stali nierdzewnej
Wakuometr w instalacji ze stali nierdzewnej

 

Ciśnieniomierze mogą wskazywać również wartości podciśnienia. Takie przyrządy określa się wakuometrami. Wyróżnia się takie same typy wykonania, jak w przypadku manometrów, tj. wakuometry puszkowe, modele ze stali nierdzewnej, wersje kontaktowe, membranowe czy precyzyjne. Pomiar podciśnienia może wykonywać także manowakuometr, mierzący także nadciśnienie lub czujniki podciśnienia z kontaktami.

 

Czujnik próżni
Czujnik próżni

 

 

Dzięki wielu rodzajom manometrów możliwe jest specjalne dopasowanie przyrządu do danej aplikacji, co wpływa na dokładniejsze odczyty i lepszą kontrolę danej instalacji. Powyższe informacje pomogą w dobraniu odpowiedniego manometru do aplikacji.

Źródło:
pneumat.com.pl

Czytaj także