Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-05-21 | Ostatnia aktualizacja: 2010-05-21
ZUOK w Radomiu już działa

ZUOK w Radomiu już działa
Pomysł budowy ZUOK pojawił się w 2000 roku. Zakład Utylizacji Odpadów Komunalnych realizowany w ramach projektu „Gospodarka odpadami komunalnymi w Radomiu, współfinansowany był z Funduszu ISPA. Komisja Europejska przyznała samorządowi Radomia dotację na realizację projektu kompleksowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, który przyczynia się do zmniejszenia różnic gospodarczych i społecznych pomiędzy obywatelami Unii. Członkowie komisji uznali ekologiczny program Radomia za najlepszy w Polsce.
Zgodnie z podpisanym w grudniu 2002r. memorandum pomiędzy Komisją Europejską a rządem Rzeczypospolitej Polskiej proporcja, która została ustalona na realizację zadania, wynosi 65% ogólnej sumy wydatków kwalifikowanych. W momencie podpisania memorandum całkowity koszt inwestycji szacowany był na 19 mln 248 tysięcy euro. Obecnie trwają prace mające na celu ostateczne rozliczenie kontraktu i potwierdzające wykonanie celów założonych w memorandum finansowym.
Zakład ma charakter regionalny i przetwarza prawie cały strumień wytwarzanych w Radomiu i regionie odpadów komunalnych. Do ZUOK-u trafiają również odpady zbierane selektywnie. ZUOK stanowi zaplecze techniczne dla kompleksowego systemu gospodarki odpadami wdrażanego na terenie Radomia i gmin regionu subradomskiego. To przedsięwzięcie umożliwia spełnienie wymagań, jakie stawia Unia Europejska w zakresie wykorzystania i unieszkodliwiania odpadów. W szczególności pozwala na ograniczanie składowania odpadów ulegających biodegradacji, wyeliminowanie składowania odpadów nieprzetworzonych i odejście od składowania jako podstawowej technologii zagospodarowania odpadów. Zakład produkuje również kompost przeznaczony do rekultywacji. W ZUOK-u przetwarzane są wszystkie odpady – elektryczne, elektroniczne, budowlane, wielkogabarytowe.
Realizacja zadania umożliwia osiągnięcie następujących celów:
- radykalne zmniejszenie strumienia odpadów komunalnych kierowanych do składowni
- wydzielenie ze strumienia odpadów biodegradowalnych
- stworzenie zaplecza technologicznego do przetwarzania odpadów zebranych w systemie selektywnej zbiórki (odpadów opakowaniowych, surowcowych, budowlanych , wielkogabarytowych)
- wykorzystanie energetyczne biogazu powstającego na składowisku odpadów do ogrzewania obiektów ZUOK i produkcji energii elektrycznej.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- radom.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
O czym pamiętać, projektując energooszczędny, inteligentny dom na Śląsku?
Projektowanie nowoczesnego, energooszczędnego domu wymaga dziś znacznie szerszego spojrzenia niż jeszcze kilkanaście lat temu. Poza kwestiami...
-
Dotacje unijne wspierają palący problem odpadów pogórniczych
Wytwórczość przemysłowa związania jest często z powstawaniem odpadów poprodukcyjnych, które stanowią niejednokrotnie zagrożenie dla naszego...
-
-
-
-