
Sejm znowelizował ustawę o gospodarowaniu odpadami choć ta nie weszła jeszcze w pełni w życie. Samorządy otrzymały większą swobodę w ustalaniu stawek opłat za wywóz śmieci.
Zmieniona prze Sejm ustawa dopuszcza cztery metody wyliczania wysokości opłat za wywóz odpadów. Gmina nie będzie jednak musiała zdecydować się na jedną z nich, ale będzie mogła je różnicować, wybrać kilka. Gminy mają do wyboru ustalenie opłat w zależności od: liczby mieszkańców, powierzchni nieruchomości, ilości zużytej wody lub za gospodarstwo domowe (stawka ryczałtowa). Samorząd będzie więc mógł przykładowo dla części gminy ustalić opłaty według jednej metody, a dla inne części według drugiej. - Wprowadzenie rozwiązania różnicującego metody ustalania opłat za śmieci umożliwi samorządom racjonalną i elastyczną politykę przy ustalaniu stawek i lepsze dopasowanie nowego systemu do potrzeb mieszkańców – uważa Ministerstwo Środowiska.
Kolejna zmiana w ustawie dopuszcza możliwość zapewnienia przez gminy pojemników i worków do zbierania odpadów komunalnych i pokrycie ich kosztów z opłat pobranych od właścicieli nieruchomości. Dodatkowo wprowadzono ułatwienia w składaniu deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Będzie je można złożyć w swojej gminie także w formie elektronicznej.
Sejm w czasie głosowania odrzucił poprawki zezwalające gminom na bezprzetargowy wybór firmy wywożącej śmieci. W zgłoszonych poprawkach chciano dopuścić możliwość by gminy, które mają swoje spółki komunalne zajmujące się gospodarką odpadami, mogły zlecać im ich wywóz bez przetargu. - Oznacza to, że w każdej gminie zostanie wybrany w konkurencyjnym przetargu przedsiębiorca, który zajmie się odbiorem lub odbiorem i zagospodarowaniem odpadów od właścicieli nieruchomości. To rozwiązanie wspiera konkurencję oraz chroni mieszkańców przed ryzykiem zawyżania kosztów gospodarowania odpadami komunalnymi przez podmioty nie działające na otwartym rynku konkurencyjnym – stwierdza MŚ. Ministerstwo zdecydowanie broniło zapisu o obowiązkowych przetargach w gminach na wybór spółki wywożącej śmieci.
Teraz ustawa trafi do Senatu. Jednocześnie wiele samorządów czeka na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Na wniosek prezydenta Inowrocławia bada on konstytucyjność przepisów ustawy, które wprowadzają obowiązkowe przetargi na wywóz odpadów.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mos.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dotacje unijne wspierają palący problem odpadów pogórniczych
Wytwórczość przemysłowa związania jest często z powstawaniem odpadów poprodukcyjnych, które stanowią niejednokrotnie zagrożenie dla naszego...
-
Panele fotowoltaiczne: Monokrystaliczne vs. polikrystaliczne vs. cienkowarstwowe
Rodzaje paneli fotowoltaicznych: przewodnik po technologiach Decydując się na instalację fotowoltaiczną, stajemy przed wyborem wielu komponentów...
-
-