
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zmienił zasady przyznawania dopłat do instalowania kolektorów słonecznych. Zmiany dotyczą programu 45 proc. dopłat do inwestycji w kolektory.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyglądając się rynkowi kolektorów słonecznych zdecydował się zmienić zasady przyznawania dopłat do inwestycji w kolektory. Fundusz zauważył, że na rynku pojawiło się wiele kolektorów o dużej różnicy pomiędzy wymiarami obudowy solarów a ich powierzchnią czynną. - Do obliczania wielkości dopłaty indywidualnej zastępuje się powierzchnię całkowitą (wymiarów zewnętrznych) paneli słonecznych na powierzchnię czynną wytwarzającą ciepło. Klient będzie mógł zatem zdecydować czy kupić więcej paneli charakteryzujących się mniejszą efektywnością czy mniej ale za to o wysokiej sprawności. Za każdym razem jednak otrzyma dofinansowanie na powierzchnię czynną urządzenia – informuje NFOŚiGW. Zmiany będą dotyczyć umów zawieranych od 1 października tego roku.
Fundusz wraca również uwagę, że efektywność posiadanych kolektorów może obniżyć ich niepoprawny, wadliwy montaż. - Przypominamy jednak, że bez względu na wybór producenta, każdy właściciel takiego urządzenia z dopłatą NFOŚiGW, ma prawo do obligatoryjnej, 5-letniej gwarancji na podzespoły urządzenia oraz 3-letnią rękojmię na montaż zestawu kolektorowego – dodaje Fundusz. Na rynku działa coraz więcej firm montujących kolektory, które posiadają certyfikat NFOŚiGW. Dobrej jakości kolektory w połączeniu z profesjonalnym montażem dają gwarancję dobrej efektywności. Fundusz przypomina również, że obecnie „dofinansowane kolektory" mogą być wykorzystywane nie tylko do podgrzewania wody użytkowej, ale również jako element instalacji centralnego ogrzewania domu.
Do tej pory na dopłaty do kredytów na zakup i instalację kolektorów słonecznych NFOŚiGW wydał ok. 280 mln zł. Z tej formy wsparcia skorzystało już 42 tys. beneficjentów, którzy zamontowali ponad 280 tys. m2 kolektorów na swoich dachach.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nfosigw.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Właściwy wybór kolektorów słonecznych / zestawu solarnego
Podejmując decyzję o instalacji systemu solarnego należy zastanowić się nad wyborem właściwego rodzaju kolektora. Nasuwają się pytania czy wybrać...
-
Ekologiczne maty wejściowe – czystość, oszczędności i wizerunek Twojej firmy...
Dbanie o środowisko naturalne przestało być wyborem — stało się koniecznością. Firmy na całym świecie szukają sposobów, by zmniejszyć swój wpływ...
-
-
-