
Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo wodne, który zakłada m.in. doprecyzowanie i uzupełnienie definicji prawnych wynikających z Ramowej Dyrektywy Wodnej, określenie pojęcia gminy wiodącej w aglomeracji wodnościekowej oraz wprowadzenie planu utrzymania wód do prawodawstwa polskiego. Projekt jest już po pierwszym czytaniu w Sejmie i został skierowany do dalszych prac w Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
Jak mówi wiceminister środowiska Stanisław Gawłowski, "celem ustawy jest uzupełnienie transpozycji do krajowego porządku prawnego postanowień Ramowej Dyrektywy Wodnej oraz pozostałych dyrektyw dotyczących gospodarki wodnej". Pojawią się w niej doprecyzowane definicje pojęć jak: „powódź" „dobry potencjał ekologiczny" czy „dobry stan wód".
Ustawa wprowadzi dokument zwany planem utrzymania wód. Będzie to dokument prawa miejscowego odnoszący się do regionu wodnego przygotowywany i aktualizowany przez właściwego dyrektora regionalnego zarządu gospodarki wodnej. Zgodnie z nowymi przepisami będzie on uzupełnieniem strategicznych dokumentów „wodnych" takich jak plan gospodarowania wodami w dorzeczach czy plan zarządzania ryzykiem powodziowym oraz podlegał konsultacjom społecznym i ocenie oddziaływania na środowisko.
Projekt zakłada ponadto, że gminy odpowiedzialne za aglomerację wodnościekową będą przeprowadzały co dwa lata przegląd ich obszarów i granic oraz ewentualnie dokonywały stosownych zmian. W ten sposób ministerstwo wychodzi na przeciw postulatom samorządów, które chciały wprowadzenia elastycznego mechanizmu umożliwiającego dokonywanie zmian w obowiązujących uchwałach sejmików województw wyznaczających aglomeracje.
Obowiązywać zacznie także pojęcie gminy wiodącej pełniącej rolę koordynującą w aglomeracji, a definicja aglomeracji zostanie uzupełniona o końcowy punkt zrzutu ścieków komunalnych, dzięki czemu możliwe będzie zmniejszenie kosztów realizacji inwestycji w gminach.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mos.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Gospodarka ściekowa w Zielonej Górze i Świdnicy
Zielonogórskie Wodociągi i Kanalizacja Sp. z o.o. to firma, która z powodzeniem zrealizowała jeden z większych projektów (ok. 47 mln EURO) z...
-
Dotacje dla przedsiębiorstw na wielkoskalowe magazyny energii
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii elektrycznej w ramach programu 'Magazyny energii elektrycznej i...
-
-
-
-