Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
ABIS R&D
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2023-09-22  |  Ostatnia aktualizacja: 2023-10-11
Zielona energia – OZE: czym są odnawialne źródła energii i dlaczego jest ciągle o nich tak głośno?
Zielona energia – OZE: czym są odnawialne źródła energii i dlaczego jest ciągle o nich tak głośno?

O odnawialnych źródłach energii mówi się w ostatnich latach naprawdę wiele, głównie w kontekście rosnących cen tradycyjnych paliw czy surowców, ich zmniejszających się zasobów. OZE to olbrzymie możliwości, zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i firm. Faktem jest, że OZE to nasza przyszłość – warto więc poznać ten temat od podszewki i wiedzieć, jakie rozwiązania możemy wykorzystać w naszej domowej przestrzeni.

 

Odnawialne źródła energii – czym tak właściwie są?

Jeszcze do niedawna branża energetyczna opierała się praktycznie wyłącznie na elementach takich jak węgiel, ropa naftowa czy gaz ziemny. Coraz szybciej kurczące się zasoby tych surowców zmuszają nas jednak od wielu lat do szukania alternatywy. Odnawialne źródła energii to odpowiedź na potrzeby energetyczne użytkowników oraz możliwość korzystania z nieograniczonych i odnawialnych zasobów, które daje nam natura. Do odnawialnych źródeł energii zaliczamy promienie słoneczne, wodę, wiatr, energię geotermalną oraz biopaliwa.

O możliwościach, jakie dają OZE, mówią specjaliści marki Emiter, specjalizującej się w dostarczaniu wysokiej klasy rozwiązań związanych z fotowoltaiką, pompami ciepła oraz smart home.

 

Energia płynąca ze słońca

Najpopularniejszym odnawialnym źródłem energii są promienie słoneczne. Dzięki zaawansowanym technologiom możliwe jest przekształcanie jej zarówno w energię elektryczną, jak i cieplną. Dzięki odpowiednim regulacjom wprowadzonym przez UE możliwe stało się obniżenie kosztów instalacji fotowoltaicznych nawet o 80%. Tak duża zmiana sprawiła, że fotowoltaika stała się niezwykle pożądana i chętnie wybierana, przede wszystkim przez indywidualnych odbiorców. Warto tu również wspomnieć o niezwykle dynamicznych zmianach w samej technologii wykorzystywanej do tworzenia paneli fotowoltaicznych. Dzisiaj moduły fotowoltaiczne gwarantują większą konwersję energii ze światła słonecznego, ale też niższe koszty użytkowania. Uzupełnieniem domowej instalacji fotowoltaicznej może być magazyn energii, który pozwoli na jeszcze lepsze zarządzanie wytworzoną energią.

 

Energia wiatrowa

Widok olbrzymich farm wiatrowych staje się w Polsce coraz powszechniejszy – ich największe skupiska widać w centralnej Polsce oraz na pasie wybrzeża. Wiatraki montowane są na specjalnie wybranych obszarach, dając możliwość uzyskania olbrzymiej ilości naturalnej energii. Aby jednak możliwe było wybudowanie takiej elektrowni wiatrowej, konieczne jest wykonanie odpowiednich pomiarów siły wiatru, które pozwolą na określenie przydatności danego terenu. Przygotowanie takiej inwestycji trwa kilka lat, jednak jej opłacalność jest niepodważalna. Wg GUS w roku 2021 energia wiatrowa stanowiła ponad 10% energii wytwarzanej przez OZE. Liczba ta stale rośnie.

 

zdj1_turbina.jpg

 

Wady i zalety OZE

OZE to bez wątpienia ważna alternatywa dla paliw kopalnych. Wśród licznych zalet OZE wymienić można:

  • możliwość wykorzystania darmowych i zasadniczo nieskończonych zasobów słońca, wiatru, wody,
  • brak emisji szkodliwych substancji czy odpadów, co pozwala na zachowanie równowagi środowiska naturalnego,
  • wysoką wydajność (w porównaniu z tradycyjnymi paliwami),
  • możliwość uniezależnienia się od komercyjnych dostawców energii,
  • niższe wymagania związane z konserwacją,
  • wieloletnią gwarancję na urządzenia.

Istnieje kilka zagadnień, które są problematyczne, kiedy mowa o OZE. Wśród nich wymienia się:

  • wysokie koszty początkowe, które mogą okazać się zaporowe dla wielu inwestorów,
  • dłuższy okres zwrotu kosztów poniesionych na instalację OZE,
  • wpływ na krajobraz.

 

smart_home_01.jpg

 

Instalacje OZE zarządzane przez system smart home

Pracę instalacji OZE zastosowanych przy domach można w prosty sposób nadzorować i konfigurować. Pomoże w tym odpowiednio dopasowany system smart home. Inteligentny dom to coraz chętniej wybierana opcja, zarówno przez klientów indywidualnych, jak i deweloperów. Systemy takie pozwalają na integrację elementów w budynkach czy w mieszkaniach, dopasowanie konkretnych parametrów do potrzeb i życzeń użytkowników. System smart home pozwoli w łatwy i wygodny sposób nadzorować pracę pompy ciepła czy  przydomowej instalacji fotowoltaicznej. Dzięki systemom tego typu możliwe będzie konfigurowanie pracy instalacji fotowoltaicznej, możliwość tworzenia scenariuszy jej pracy. Możliwości jest naprawdę wiele!

Decydując się na wykorzystanie OZE, mamy szansę nie tylko realnie wpłynąć na jakość środowiska naturalnego wokół nas, ale też znacząco zmniejszyć rachunki i zadbać o własne portfele. Inwestycje tego typu są coraz chętniej wybierane zarówno przez użytkowników indywidualnych, jak i instytucje, firmy, przedsiębiorstwa przemysłowe.

 

Kategoria komunikatu:

Inne

Źródło:
emiter.net.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Czytaj także