Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-01-14  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-01-14
Zielona energia dzięki kościołowi
Z rozwiązań zastosowanych w Jaworznie mogą skorzystać inne parafie.
Z rozwiązań zastosowanych w Jaworznie mogą skorzystać inne parafie.

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Jaworznie porozumiała się z Tauronem. Na dachu kościoła parafialnego zamontowane są ogniwa fotowoltaiczne. Nadwyżkę energii parafia będzie teraz sprzedawać Tauronowi.

Instalacja fotowoltaiczna na dachu kościoła w Jaworznie powstała już w 2011 r. Do tej pory parafia wykorzystywała tak pozyskaną energię głównie na potrzeby własne. Nie była ona jednak w stanie wykorzystać całej pozyskiwanej energii. - Do budowy instalacji fotowoltaicznej o mocy 71 kW wykorzystano 312 modułów fotowoltaicznych o mocy 230 W każdy. Sprawność każdego modułu jest na poziomie 14,8 %.Do przekształcenia prądu stałego na prąd przemienny służą wysokiej sprawności inwertery firmy SMA 6- sztuk10 kW i 3 sztuki 3 kW. Inwertery są wpięte poprzez zabezpieczenia do sieci energetycznej. Czas synchronizacji z siecią energetyczną wynosi ok. 15 sekund. Dzienna produkcja energii w słoneczny dzień to nawet 400 kWh – czytamy na stronie kościelnej instalacji fotowoltaicznej w Jaworznie.

Do tej pory Parafia wykorzystywała energię słoneczną do zasilania urządzeń elektrycznych oraz do ogrzewania budynków parafialnych. Kościół posiada nawet ogrzewane grzałkami elektrycznymi ławki. Nadal pozostawała jednak nadwyżka, której parafia nie była w stanie spożytkować. Teraz dzięki porozumieniu z Tauronem, energia z dachu kościoła trafi również do klientów koncernu. Do tej pory instalacja wyprodukowała 135 147,58 kWh energii.

- Instalacja fotowoltaiczna, która stanęła na dachu kościoła w Jaworznie w 2011 roku, jest największą tego typu w kraju. Jej budowa była możliwa dzięki przeznaczeniu na ten cel ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dotacji w wysokości 283 tys. zł i preferencyjnej pożyczki sięgającej blisko 536 tys. zł. Pozostałe koszty stanowiły wkład własny inwestora – wyjaśnia WFOŚiGW w Katowicach. Według szacunków Funduszu instalacja na dachu kościoła pozwala na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń o 27 kg pyłów, 300 kg dwutlenku siarki, 171 kg tlenków azotu i 100 tys. kg tlenków węgla rocznie.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
wfosigw.katowice.pl/ sunnyportal.com
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także