Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Powrót do listy komunikatów Dodano: 2019-09-24   |  Ostatnia aktualizacja: 2019-09-24
Zdecyduj się na przyłącze gazowe teraz i zdąż przed zimą!
źródło zdjęcia: stock.adobe.com, autor: KB3
źródło zdjęcia: stock.adobe.com, autor: KB3

Czym najlepiej ogrzewać dom? Zdaniem wielu użytkowników i specjalistów, optymalnym rozwiązaniem jest gaz ziemny. To czyste i wydajne paliwo posiada bezsprzecznie wiele zalet, a koszt jego użycia nie jest wygórowany. Problemem pozostaje jednak kwestia podłączenia do sieci dystrybucyjnej. Czy jest się czym martwić?

 

Przyłącze gazowe do domu jednorodzinnego – co trzeba o nim wiedzieć?

Użycie gazu ziemnego w domu jest łatwe i przyjemne. Posiadając instalację wewnętrzną i kocioł po prostu ustawiamy pożądaną temperaturę i czekamy, aż ciepło rozejdzie się po całym domu. Nie trzeba przy tym martwić się pyłem węglowym, drzazgami drewna, koniecznością dokładania i składowania opału. Aby jednak korzystać z tych dobrodziejstw, niezbędne jest wykonanie przyłącza gazowego. Element ten to w praktyce specjalna rura, która prowadzi od głównej nitki sieci przesyłowej do skrzynki znajdującej się na danej posesji – z reguły przy ścianie budynku. Co bardzo ważne, wykonaniem przyłącza zajmuje się lokalny Operator Sieci Dystrybucyjnej (OSD), który odpowiada za utrzymanie dostaw paliwa do odbiorców. Nie należy go mylić ze sprzedawcą gazu, z którym to podmiotem należy podpisać umowę kupna paliwa – i z nim też dokonuje się rozliczeń jego zużycia.

Podłączenie gazu do domu – krok po kroku

A jak załatwić samo przyłącze gazowe? Zacząć trzeba oczywiście od znalezienia miejscowego OSD, który na nasz wniosek powinien dokonać określenia możliwości podłączenia do sieci gazowej. Jeśli nie stwierdzono na tym etapie przeszkód, to możemy przejść do realizacji przyłączenia nieruchomości do gazu. Proces ten odbywa się zasadniczo w trzech krokach:

  1. Podpisanie umowy na wykonanie przyłącza gazowego między właścicielem nieruchomości, a OSD.
  2. Uzyskanie pozwoleń i wykonanie przyłącza przez OSD. Dobrym rozwiązaniem jest jednoczesne wykonanie oprzyrządowania gazowego w domu, które leży w gestii właściciela.
  3. Połączenie instalacji, montaż gazomierza i rozpoczęcie dostaw gazu do odbiorcy.

Jak więc widać, sam proces wykonania przyłącza nie wymaga od zleceniodawcy większego wysiłku, gdyż wszystkie największe problemy w tym zakresie (takie jak projekt instalacji gazowej czy uzyskanie pozwoleń) rozwiązuje wykonawca.

Przyłącze gazowe – na co zwrócić uwagę?

Mimo że samo podłączenie domu do gazu nie jest trudne, to z całą pewnością warto zwrócić uwagę na kilka kwestii technicznych. Najważniejszą z nich jest czas oczekiwania na przyłącze gazowe, który z reguły wynosi kilka miesięcy. Wynika to z konieczności uzyskania niezbędnych pozwoleń, co zdecydowanie wydłuża cały proces. Dlatego też opłaca się zająć tematem dociągnięcia gazu odpowiednio wcześniej, by nie opóźniało wprowadzenia do domu. Drugie ważne zagadnienie, to cena przyłącza, która zależy przede wszystkim od odległości od istniejącej już sieci. Większość dobrych Operatorów – takich jak EWE pobiera ryczałtową opłatę za samo wykonanie przyłącza o określonej długości – np. 15 metrów. Każdy kolejny odcinek rury zwiększa ten koszt – co w przypadku bardzo odległych lokalizacji może być problemem.

Jeśli jednak nie mieszkamy kilka kilometrów od najbliższej sieci przesyłowej, to z całą pewnością warto wybrać gaz ziemny. A jeśli chcemy z niego korzystać jeszcze przed zimą, to teraz jest ostatni moment, by rozpocząć jego wykonanie!

 

Kategoria komunikatu:

Porady i ciekawostki branżowe

Źródło:
ewe.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.