Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-11-04 | Ostatnia aktualizacja: 2010-11-04
Wysokoenergooszczędna hala sportowa i przedszkole w Twojej gminie

Wysokoenergooszczędna hala sportowa i przedszkole w Twojej gminie
Inicjatorzy akcji przedstawili innowacyjne projekty energooszczędnych hal sportowych oraz przedszkoli, które wzbogacają infrastrukturę edukacyjno-sportowo-rekreacyjną w gminach i powiatach. Akcja celowo zbiega się w czasie z samorządową kampanią wyborczą i skierowana jest do władz samorządowych, kandydatów, liderów regionalnych i lokalnych struktur partyjnych na terenie kraju bez względu na opcję polityczną. Sprawa oszczędności energii i minimalizacja kosztów utrzymania budynków leży w naszym wspólnym interesie.
Organizatorami kampanii jest Polski Instytut Budownictwa Pasywnego, Narodowa Agencja Poszanowania Energii, Architektura Pasywna oraz Termo Organika największy polski producent izolacji styropianowych dla budownictwa.
Projekty o minimalnym zużyciu energii na cele grzewcze powstały w krakowskim biurze projektowo-wdrożeniowym Tomasza Pyszczka i Marcina Stelmacha. Cechują je wysokie standardy ekonomiczne i estetyczne, które ograniczają koszty zużywanej energii nawet do 90%, zmniejszają emisje CO2 oraz co najważniejsze są potrzebne w niemal każdej gminie.
Niezbędne inwestycje
Informacje nt. możliwości wybudowania energooszczędnej hali sportowej i przedszkola z możliwym dofinansowaniem z środków UE sięgającym nawet 50% inwestycji otrzymały władze samorządowe, wybrani kandydaci, liderzy regionalnych i lokalnych struktur partyjnych na terenie kraju. Polska jest krajem mocno niedoinwestowanym zwłaszcza jeśli chodzi o obiekty sportowe, szkoły i przedszkola. Od kliku lat powstają piłkarskie orliki, ale to wciąż za mało. Wciąż brakuje obiektów, które umożliwiłyby uprawianie sportu przez cały rok. W naszym klimacie hale sportowe są niezbędne. Istnieje też problem niewystarczającej ilości przedszkoli, co jest przyczyną wielu społecznych problemów m.in. bezrobocia kobiet, nierównych szans edukacyjnych dzieci z regionów wiejskich, itp. Wybudowanie tych obiektów jako wysokoenergoszczędne gwarantuje znaczne oszczędności w ich późniejszej eksploatacji.
Nasza akcja poza promocją energooszczędnych rozwiązań w budownictwie chce przekonać kandydatów do władz samorządowych do podjęcia konkretnych działań.– mówi Tomasz Pyszczek, partner i twórca projektów w Architektury Pasywnej – Kampania wyborcza to czas obietnic, często ogólnych, które trudno zweryfikować pod koniec kadencji. Chcemy pomóc kandydatom, dzięki naszym projektom mogą podczas trwającej kampanii samorządowej obiecać wyborcom coś namacalnego, co służyć będzie społeczności przez długie lata. Konkretne zobowiązanie wyegzekwuje niezbędne do jej realizacji działanie, a to przecież chodzi, tego oczekujemy od polityków.
Nowo powstające przedszkola oraz hale sportowe czy baseny budowane są najczęściej w technologii, gdzie decydującym kryterium wyboru projektu są koszty inwestycyjne. Na ogół władze gmin i innych instytucji publicznych organizujących przetargi, dość ogólnikowo traktują kwestię przyszłych kosztów eksploatacyjnych. A tu tkwią ogromne możliwości oszczędzania dla gminnych budżetów.
Komfort, trwałość, dostępność, niskie koszty utrzymania dzięki energooszczędnym technologiom, oraz wysokie walory estetyczne są elementami możliwymi do uzyskania przy nie znacznych dodatkowych nakładach finansowych. – mówi Aleksander Panek prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii – Nasza akcja ma na celu w praktyczny sposób zwiększać wśród decydentów świadomość efektywnego i racjonalnego użytkowania energii w sektorze budownictwa publicznego, oraz zasad zrównoważonego rozwoju.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- Narodowa Agencja Poszanowania Energii S.A.

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Stal nierdzewna: odporność na korozję w różnych środowiskach
Zwykła stal to materiał trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale pod wpływem wilgoci zaczyna rdzewieć, co znacząco ogranicza jej...
-
Żywność pod lupą – w trosce o konsumenta
Wzrost świadomości postaw konsumenckich, który jeszcze bardziej przyspieszył z powodu pandemii, spowodował, że coraz większą rolę odgrywa jakość...
-
-