
Ponad jedna trzecia Polaków nie oszczędza energii. Ministerstwo Ochrony Środowiska chce to zmienić. Rozpoczęła się właśnie kampania społeczna „Wyłączamy prąd, włączamy oszczędzanie".
Zainicjowana przez Ministerstwo Ochrony Środowiska kampania społeczna ma zachęcić do racjonalnego wykorzystywania energii, a przez to do ochrony środowiska i klimatu. Kampania ma pokazać, że dzięki eliminacji małych wydatków, można uzyskać duże oszczędności. - Wymiana standardowego oświetlenia o mocy 100W na jedną świetlówkę energooszczędną o mocy 20W daje roczne oszczędności w wysokości ok. 40 zł. Ale to nie wszystko. W ten sposób zmniejszymy w ciągu roku emisję CO2 o 88 kilogramów. Aby zneutralizować taką ilość dwutlenku węgla, potrzeba aż około 17 drzew. Idąc dalej, zakładając, że mamy w domu 10 urządzeń z funkcją stand by, wyłączając je ze stanu czuwania, możemy zaoszczędzić w ciągu roku nawet 300 zł – tłumaczą pomysłodawcy kampanii.
Kampania „Wyłączamy prąd, włączamy oszczędzanie" potrwa do połowy listopada. W jej ramach będą emitowane spoty telewizyjne, w których można zobaczyć profesorów Jerzego Bralczyka oraz Zbigniewa Lew-Starowicza. Powstanie także specjalna strona internetowa. Akcja prowadzona jest również na portalach społecznościowych Facebook oraz Pinterest. Akcja jest finansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Przykładowe sposoby prostego oszczędzania energii:
- Obniżenie temperatury w pomieszczeniu o jeden stopień Celsjusza może obniżyć koszty ogrzewania nawet o 8%.
- Zamykanie drzwi pomiędzy pomieszczeniami ogrzewanymi i nieogrzewanymi pozwoli na obniżenie kosztów ogrzewania o ok. 10%.
- Grzejniki nie powinny być zasłonięte, gdyż zmniejsza to efektywność ogrzewania. Odsłonięcie grzejników może przynieść do 20% oszczędności energii.
- Kupując lodówkę, pamiętajmy żeby wybrać sprzęt posiadający automatyczną funkcję rozmrażania z systemem no frost potrafiącym eliminować szron i lód tworzący się na ściankach zamrażarki i przechowywanych w niej produktach. Już pięć milimetrów lodu może zwiększyć zużycie energii o 20%.
- Należy regularnie zmieniać zbiornik kurzu w odkurzaczu, zbyt wypełniony zbiornik może powodować większe zużycie energii nawet o 50%.
- Gotowanie bez pokrywki pochłania trzy razy więcej energii.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mos.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Drugie życie biurowców – inteligentna modernizacja zmniejsza koszty...
Z tegorocznego raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego wynika, że Polska jest liderem pod względem liczby certyfikowanych...
-
Bezpłatne vs. komercyjne kalkulatory śladu węglowego – które warto wybrać?
W obliczu rosnących oczekiwań dotyczących raportowania wpływu na środowisko, coraz więcej firm poszukuje narzędzi do obliczania emisji gazów...
-
-
-
-
-
-