Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2008-01-16 | Ostatnia aktualizacja: 2008-01-16
Wkrótce wodowanie pływającej platformy dla turbin wiatrowych

Wkrótce wodowanie pływającej platformy dla turbin wiatrowych
Konstrukcja platformy została zmodyfikowana w oparciu o podobne rozwiązania wykorzystywane przez przemysł naftowy w niektórych platformach wiertniczych wyposażonych w podpory reagujące na oddziaływanie sił zewnętrznych, tzw. tension leg platform (platforma o naprężonych podporach). Platforma wykonana jest z rur stalowych pustych w środku, co zapewnia konstrukcji wyporność. Całość utrzymywana jest w półzanurzeniu za pomocą sztywnych łańcuchów łączących platformę z blokami kotwiącymi spoczywającymi na dnie morza. Mocowania tego typu określane są jako „miękkie” względu na ich dynamiczne reagowanie na siły działające poziomo poprzez tłumienie tych sił za pomocą powolnych ruchów w tym samym kierunku.
Platformy wyposażone w naprężone podpory oferują wiele korzyści, m.in. zmniejszają ogólną wagę instalacji, pozwalają na konstruowanie całości na lądzie, a przede wszystkim pozwalają na instalację turbin na wodach o głębokości znacznie przekraczającej 50 metrów, która to głębokość stanowiła do tej pory górną granicę opłacalności tego typu instalacji.
Prototyp urządzenia zostanie zakotwiczony w odległości około 20 km od południowych wybrzeży Włoch na głębokości 108 m, gdzie firma Blue H planuje budowę swojej pierwszej przybrzeżnej farmy wiatrowej o mocy zainstalowanej 92 MW. Pierwsza turbina wiatrowa osadzona na nowej platformie zostanie zainstalowana jesienią tego roku. Niedługo po niej uruchomionych zostanie 25 kolejnych turbin. Prototyp platformy ma służyć do przetestowania poszczególnych etapów inwestycji, czyli montażu, transportu i ustawiania platform, a także badań konstrukcji przy różnych warunkach pogodowych.
Docelowo firma Blue H zamierza wykorzystywać do instalacji typu offshore modele turbin wiatrowych o mocy 3 MW i większej wyposażone w dwie łopaty i dysponujące jak najniższą wagą, jednocześnie nie osłabiającą konstrukcji. Firma chce, aby waga systemu 5 MW-owego oscylowała wokół 800 ton. Dla porównania turbina wiatrowa firmy REpower o mocy 5 MW jest ponad dwa razy cięższa.
Zastosowanie dwóch łopat zamiast trzech w turbinach typu offshore wiąże się z wieloma korzyściami, m.in. mniejszą wagą konstrukcji, łatwiejszą instalacją i ewentualną wymianą. Również większy hałas związany z szybszym ruchem obrotowym wirnika wyposażonego w dwie łopaty nie stanowi problemu, ponieważ konstrukcja będzie znajdować się daleko od lądu.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- renewable-energy-world.com

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Dotacje dla przedsiębiorstw na wielkoskalowe magazyny energii
Trwa nabór wniosków o dofinansowanie inwestycji w wielkoskalowe magazyny energii elektrycznej w ramach programu 'Magazyny energii elektrycznej i...
-
Jak stać się prosumentem i obniżyć wydatki na prąd?
Coraz więcej osób szuka sposobów na pozbycie się wysokich rachunków za prąd. Czy można płacić mniej za energię elektryczną? Jak to osiągnąć i kto...
-
-
-
-
-