Powrót do listy wiadomości Dodano: 2013-01-13  |  Ostatnia aktualizacja: 2013-01-13
Wkrótce rusza program dopłat do budowy domów energooszczędnych
Czy NFOŚiGW przekona Polaków do budownictwa pasywnego?
Czy NFOŚiGW przekona Polaków do budownictwa pasywnego?

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wkrótce uruchomi program dopłat do kredytów dla budujących lub kupujących energooszczędne domy. Będzie można uzyskać dofinansowanie do 50 tys zł.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej chce przed końcem pierwszego kwartału tego roku uruchomić program dopłat do kredytów dla osób budujących lub kupujących energooszczędne domy. Fundusz opublikuje listę banków, w których dostępne będą kredyty na budowę domu pasywnego, z możliwością dopłaty z NFOŚiGW. Z dotacji będą mogły skorzystać osoby budujące dom jednorodzinny lub kupujące dom albo mieszkanie od dewelopera bądź od spółdzielni mieszkaniowej. - Wysokość dofinansowania będzie uzależniona od uzyskanego wskaźnika rocznego jednostkowego zapotrzebowania na energię użytkową do celów ogrzewania i wentylacji (EUco), obliczanego zgodnie ze wytycznymi NFOŚiGW, oraz od spełnienia innych warunków, w tym dotyczących sprawności instalacji grzewczej i przygotowania wody użytkowej – informuje NFOŚiGW.

Wszyscy chętni na budowę domu pasywnego powinni pamiętać, że koszty budowy są średnio o kilkanaście procent wyższe od budowy „tradycyjnego" domu. NFOŚiGW liczy na to, że program wsparcia zachęci Polaków do budowy tego typu budynków. - Dofinansowanie będzie miało formę częściowej spłaty kapitału kredytu bankowego zaciągniętego na budowę / zakup domu lub zakup mieszkania. Dotacja będzie wypłacana na konto kredytowe beneficjenta po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia i potwierdzeniu uzyskania wymaganego standardu energetycznego przez budynek – tłumaczy Fundusz. Należy przy tym pamiętać, że od uzyskanego dofinansowania będzie trzeba zapłacić podatek dochodowy.

W puli programu znajduje się 300 mln. zł. NFOŚiGW przypomina, że wdrożenie programu przewidziane jest na lata 2013–2018, a wydatkowanie środków z nim związanych do końca 2022 r. Jednym z głównych celów programu jest przygotowanie Polaków do nowych standardów w budownictwie. Unia Europejska planuje by od 2020 r. nowo budowane domy charakteryzowały się „niemal zerowym zużyciu energii".

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
newseria.pl/ nfosigw.gov.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (2)

  • podatnik

    2013-02-04 11:19

    Ad.1. Obawiam się, że finanse Państwa nie są w dobrym stanie, więc się nie dziwię, że Rząd myśli o łataniu budżetu. Owszem Unia czeka, ale Kowalski głosuje.

  • Jacek

    2013-02-03 17:20

    1. Czy jak zwykle w tak istotnych sprawach jak przekonanie społeczeństwa do budowy domów energooszczędnych Państwo musi wsunąć szpile jaką jest podatek dochodowy od kwoty dofinansowania. Przecież to Państwu zależy by każdy przysłowiowy Kowalski produkował prąd czy pozyskiwał energię ze źródeł odnawialnych, bo to Państwo jest zmuszone by do 2015 okazać się określoną ilością procentową pozyskanej energii ze źródeł odnawialnych. Więc po to ten podatek czy nie można Polakowi pomóc. Co to jest 50 000 przy budowie domu. A Unia Europejska czeka i czeka aż wreszcie nasi posłowie uchwalą ustawę o OZE 2. Co z ludźmi którzy mają już dom i chcą postawić np budynek gospodarczy (garaż) na którym chcą zainstalować Panele fotowoltaiczne by produkować energię dla siebie. Czy Oni też mogą liczyć na dofinansowanie?

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także