Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2007-05-21 | Ostatnia aktualizacja: 2007-05-21
Wielomilionowe inwestycje w energetykę wiatrową w regionie słupskim

Wielomilionowe inwestycje w energetykę wiatrową w regionie słupskim
Najwięcej, bo aż 350 mln euro (1,3 mld zł), planuje wydać na terenie gmin Słupsk i Ustka firma PS Wind Management. Jest to spółka z kapitałem amerykańsko-angielskim działająca już w branży energetyki wiatrowej na terenie Wielkiej Brytanii, Grecji, Francji i Hiszpanii. W skład zapowiadanej przez spółkę inwestycji wejdzie 180 turbin wiatrowych produkcji General Electric o łącznej mocy 240 MW. W pierwszej kolejności mają powstać elektrownie w miejscowościach Zaleskie, Możdżanowo, Pelplin, Bruskowo Wielkie i Małe.
Firma zamierza zakończyć przygotowania do stawiania turbin, czyli układanie kabli i budowę dróg dojazdowych, do września 2008 roku. Tygodniowo firma planuje postawić od 4 do 7 turbin wiatrowych. Na razie inwestor uzyskał zgodę na przyłączenie elektrowni wiatrowych do stacji w Wierzbięcinie oraz sporządził raport na temat oddziaływania turbin na środowisko naturalne, a także przeprowadził badania przyrodnicze i ornitologiczne. Firma wciąż czeka na otrzymanie pozwolenia na budowę.
Na nowej inwestycji skorzystają również rolnicy, których grunty są przewidziane pod budowę elektrowni wiatrowych. Inwestor chce zawrzeć z nimi umowy dzierżawne na okres 30 lat i co roku wypłacać czynsz dzierżawny w wysokości 20 tys. zł netto za każdą turbinę.
Oprócz firmy PS Wind Management swoje inwestycje w elektrownie wiatrowe w okolicach Słupska zapowiedziały takie firmy, jak niemiecka spółka CB Wind-energy Słupsk, czy konsorcjum japońskich spółek Mitsui i J.Power. Niemcy są w trakcie realizacji fabryki wież pod turbiny wiatrowe w Słupskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej oraz planują postawienie 104 elektrowni wiatrowych o mocy 2,3 MW każda pod Słupskiem i Ustką. Z kolei japończycy chcą zbudować 24 elektrownie wiatrowe w podsłubickim Widzinie i Zajączkowie. Ich uruchomienie planowane jest na 1 stycznia 2008 roku.
(au)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- biznes.onet.pl, slupsk.eco.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.plTrendy proekologiczne na całym świecie sprawiają, że dbanie o środowisko staje się coraz ważniejszym aspektem dla zakładów przemysłowych. Czy
-
Jak stać się prosumentem i obniżyć wydatki na prąd?
Coraz więcej osób szuka sposobów na pozbycie się wysokich rachunków za prąd. Czy można płacić mniej za energię elektryczną? Jak to osiągnąć i kto...
-
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl