
Brytyjska spółka Tidal Lagoon Power zdradziła, że planuje budowy sześciu lagun pływowych u wybrzeży Walii, Szkocji i Anglii. Produkowana w nich energia miałaby wystarczyć na zaspokojenie 8% brytyjskiego zapotrzebowania.
Technologia budowy lagun pływowych nie jest skomplikowana. W przeciwieństwie do testowanych obecnie na szeroką skalę elektrowni pływowych, turbiny nie są posadowione na dnie morskim lub unoszą się tuż pod powierzchnią wody, ale są na stałe zamontowane wewnątrz wału tworzącego lagunę. Energia w lagunie produkowana jest zarówno w czasie przypływu jak i odpływu.
Tidal Lagoon Power już rozpoczęła planowanie pierwszej z sześciu lagun, która miałaby powstać w zatoce Swansea w południowej Walii. Oprócz tej mają powstać w Walii jeszcze trzy laguny oraz po jednej w Szkocji i Anglii.
Inwestycja nie należy do najtańszych. W sumie budowa sześciu lagun może kosztować nawet 30 mld funtów. Obecnie spółka prowadzi negocjacje z rządem, od których zależy czy projektowi uda się uzyskać dofinansowanie w ramach mechanizmu tzw. kontraktów różnicowych.
Aby Tidal Lagoon Power otrzymał rządowy kontrakt musi ustalić cenę energii wytwarzanej przez lagunę. Nie jest to jednak łatwe, ponieważ byłby to pierwszy tego typu projekt nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale i na świecie. Szacunki mówią na razie o cenie 168 funtów za megawatogodzinę w pierwszej lagunie, co czyniłoby tę energię najdroższą wśród wszystkich technologii odnawialnych. Jednak już w kolejnych lagunach produkcja megawatogodziny miałaby kosztować 90 funtów, czyli porównywalnie do elektrowni atomowych.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Nowinki techniczne
- Źródło:
- nettg.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Recykling i optymalna gospodarka odpadami – wyzwania firm produkcyjnych?
www.automatyka.plTrendy proekologiczne na całym świecie sprawiają, że dbanie o środowisko staje się coraz ważniejszym aspektem dla zakładów przemysłowych. Czy
-
-
-
-
-