
Polska chce aby siedziba Zielonego Funduszu klimatycznego znalazła się w Warszawie. Nasza stolica rywalizuje tutaj z miastami z całego świata.
Podczas spotkania Zielonego Funduszu Klimatycznego (GCF - Green Climate Fund) w Genewie Warszawa zabiegała o umieszczenie w mieście siedziby GCF. Nasza stolica konkuruje tutaj z niemieckim Bonn, Mexico City (Meksyk), Genewą (Szwajcaria), Windhoek (Namibia) oraz New Songdo City (Republika Korei). W czasie spotkania w Genewia każde z miast prezentowało swoje walory. Zarząd Funduszu musi dokonać wyboru na tyle szybko by decyzję można było zatwierdzić podczas najbliższej Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ, która odbędzie się w Doha, na przełomie listopada i grudnia tego roku.
W czasie spotkania w Genewie Warszawę zachwalał wiceprezydent miasta Michał Olszewski. Wśród najważniejszych atutów Warszawy wskazywano m.in.: dogodne położenie w centrum Europy, bezpieczeństwo oraz wysoki standard życia przy niskich kosztach utrzymania, rozwiniętą infrastrukturę, w tym dwa lotniska obsługujące połączenia międzynarodowe (Okęcia i Modlin), a także dostępność wykształconych kadr. „Warszawa od lat angażuje się także w działania na rzecz podniesienia efektywności energetycznej oraz ochrony klimatu. Stolica nie tylko spełnia wszelkie wymogi formalne stawiane miastom-kandydatom, ale oferuje dużo więcej – stabilny system gospodarczy i bankowy, reprezentacyjną lokalizację oraz bogatą ofertę kulturalną dla pracowników GCF" - zachwala stolicę Ministerstwo Ochrony Środowiska. Warszawa będzie się prezentowała ze swoją ofertą na pozostałych międzynarodowych spotkaniach klimatycznych.
Zielony Fundusz Klimatyczny jest instrumentem finansowym Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (United Nations Framework Convention on Climate Change – UNFCCC). Jego głównym zadaniem jest zapewnienie sprawnej realizacji projektów na rzecz ograniczania emisji gazów cieplarnianych w krajach rozwijających się, a także adaptacja do już zachodzących zmian klimatu. Według przewidywań, do 2020 r. wartość wspieranych przez Fundusz projektów osiągnie ok. 100 mld dolarów.
(Bar)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- mos.gov.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.plCzystość wody jest pojęciem rozumianym na wiele sposobów. Dla osoby zażywającej kąpieli w jeziorze ważny będzie brak chemicznych...
-
Drugie życie biurowców – inteligentna modernizacja zmniejsza koszty...
Z tegorocznego raportu Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego wynika, że Polska jest liderem pod względem liczby certyfikowanych...
-
-
-
-
-