Powrót do listy wiadomości Dodano: 2012-08-28  |  Ostatnia aktualizacja: 2012-08-28
Warszawa walczy o Zielony Fundusz Klimatyczny
Warszawa chce by Zielony Fundusz Klimatyczny obrał ją na swoją siedzibę.
Warszawa chce by Zielony Fundusz Klimatyczny obrał ją na swoją siedzibę.

Polska chce aby siedziba Zielonego Funduszu klimatycznego znalazła się w Warszawie. Nasza stolica rywalizuje tutaj z miastami z całego świata.

Podczas spotkania Zielonego Funduszu Klimatycznego (GCF - Green Climate Fund) w Genewie Warszawa zabiegała o umieszczenie w mieście siedziby GCF. Nasza stolica konkuruje tutaj z niemieckim Bonn, Mexico City (Meksyk), Genewą (Szwajcaria), Windhoek (Namibia) oraz New Songdo City (Republika Korei). W czasie spotkania w Genewia każde z miast prezentowało swoje walory. Zarząd Funduszu musi dokonać wyboru na tyle szybko by decyzję można było zatwierdzić podczas najbliższej Konferencji Stron Konwencji Klimatycznej ONZ, która odbędzie się w Doha, na przełomie listopada i grudnia tego roku.

W czasie spotkania w Genewie Warszawę zachwalał wiceprezydent miasta Michał Olszewski. Wśród najważniejszych atutów Warszawy wskazywano m.in.: dogodne położenie w centrum Europy, bezpieczeństwo oraz wysoki standard życia przy niskich kosztach utrzymania, rozwiniętą infrastrukturę, w tym dwa lotniska obsługujące połączenia międzynarodowe (Okęcia i Modlin), a także dostępność wykształconych kadr. „Warszawa od lat angażuje się także w działania na rzecz podniesienia efektywności energetycznej oraz ochrony klimatu. Stolica nie tylko spełnia wszelkie wymogi formalne stawiane miastom-kandydatom, ale oferuje dużo więcej – stabilny system gospodarczy i bankowy, reprezentacyjną lokalizację oraz bogatą ofertę kulturalną dla pracowników GCF" - zachwala stolicę Ministerstwo Ochrony Środowiska. Warszawa będzie się prezentowała ze swoją ofertą na pozostałych międzynarodowych spotkaniach klimatycznych.

Zielony Fundusz Klimatyczny jest instrumentem finansowym Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (United Nations Framework Convention on Climate Change – UNFCCC). Jego głównym zadaniem jest zapewnienie sprawnej realizacji projektów na rzecz ograniczania emisji gazów cieplarnianych w krajach rozwijających się, a także adaptacja do już zachodzących zmian klimatu. Według przewidywań, do 2020 r. wartość wspieranych przez Fundusz projektów osiągnie ok. 100 mld dolarów.

(Bar)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
mos.gov.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także