
W Toruniu rozpoczęła się budowa stacji przeładunkowej odpadów. Od 2016 roku odpady będą z niej wysyłane do zakładu termicznego przekształcania w Bydgoszczy, gdzie zostaną przetworzone na energię elektryczną i ciepło. Wykonawcami prac są włoskie firmy Astaldi oraz Termomeccanica Ecologia, które odpowiedzialne są również za budowę spalarni w Bydgoszczy.
Budowa stacji przeładunkowej jest częścią projektu "Budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych dla bydgosko-toruńskiego obszaru metropolitalnego", który wart jest ponad 130 mln euro. Inwestorem jest spółka komunalna z Bydgoszczy - Pronatura.
"Na początku 2016 roku - mówi rzecznik Pronatury Marcin Janczylik - zakład zacznie przyjmować odpady wytworzone przez mieszkańców Torunia i siedmiu okolicznych gmin. Po zważeniu i zaewidencjonowaniu, śmieci zostaną przetransportowane do zakładu termicznego przekształcania w Bydgoszczy. Docelowo za pośrednictwem stacji do bydgoskiej instalacji będzie trafiać 60 tys. ton odpadów rocznie."
Toruń zobowiązał się w porozumieniu, że będzie dostarczał do Bydgoszczy konkretne, coraz większe w kolejnych latach ilości odpadów. Budowa bydgoskiej spalarni odpadów rozpoczęła się we wrześniu 2013 roku, a zakończyć ma się pod koniec 2015. Docelowo ma ona przetwarzać ok. 180 tys. ton odpadów rocznie, co pozwoli na uzyskanie ok. 60 tys. MWh prądu i prawie 800 tys. GJ ciepła. Jest to ilość energii wystarczająca na pokrycie zapotrzebowania kilkudziesięciu tysięcy mieszkańców.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- nettg.pl

Komentarze (1)
Czytaj także
-
Ekologiczna firma- korzyści dla biznesu, korzyści dla środowiska
Coraz więcej w mediach słyszymy o dbaniu o środowisko. Jest to niezwykle ważne zadanie stające przed każdym człowiekiem. Mimo, że każdy...
-
Kilka powodów, by zainwestować w magazyn energii
Wysokie ceny prądu, zmiany w systemie rozliczeń prosumentów i coraz większa dostępność technologii sprawiają, że magazyny energii cieszą się...
-
-
-
-
-
ekolog
Przecież ustawa zabrania przewożenia odpadów komunalnych zmieszanych!!! Spalarnia ma kosztować 130 mln euro oczywiście jest to przestarzała technologia niemiecka rusztowa t.j. 530 mln zł a za tę sumę można by było wybudować dwie spalarnie nowoczesne wg technologii kanadyjskiej !! Znowu CBA będzie miało co robić po wyborach ?