Powrót do listy wiadomości Dodano: 2015-05-11  |  Ostatnia aktualizacja: 2015-05-11
Ustawa o OZE wymaga natychmiastowej nowelizacji?
W najtrudniejszej sytuacji są producenci energii z wiatru
W najtrudniejszej sytuacji są producenci energii z wiatru

4 maja weszła w życie długo oczekiwana ustawa o OZE. Eksperci Instytutu Jagiellońskiego przygotowali jednak raport „Uwolnić moc polskiej energoenergetyki" z którego wynika, że nowa ustawa wymaga natychmiastowej nowelizacji albowiem w obecnym kształcie jest martwym aktem prawnym. Powodem jest blokada mocy przyłączeniowych dla nowych inwestorów planujących budowę farm wiatrowych, czy też innych instalacji wytwarzających energię elektryczną ze źródeł odnawialnych.

Aktualnie 76% warunków przyłączenia do sieci zostało wydane do 2010 roku, kiedy to wystąpienie o nie było nieodpłatne i nie były jeszcze wymagane dokumenty pozwalające na ocenę, czy firma ubiegająca się o takie pozwolenie rzeczywiście ma szanse na zrealizowanie projektu. W tej chwili nowi inwestorzy nie mogą rozpocząć swoich prac z powodu braku możliwości rzeczywistego przyłączenia do sieci.

Zdaniem ekspertów z Instytutu Jagiellońskiego potrzebna jest zmiana prawa, która umożliwi weryfikację już wydanych warunków przyłączenia i umów przyłączeniowych oraz wypowiedzenie tychże umów w przypadkach, w których wydane wiele lat temu warunki i umowy nie są realizowane.

Ponadto autorzy raportu postulują cykliczną weryfikację realizacji harmonogramów inwestycji i samych umów oraz zapewnienie jawności procesu wydawania warunków przyłączenia i zawierania umów przyłączeniowych łącznie z publikacją danych firm, które mają umowy i warunki przyłączenia, harmonogramu realizacji projektu i terminowości wykonywania inwestycji. Ma to pozwolić wyeliminować „martwe dusze", które w sposób znaczący blokują rozwój energetyki odnawialnej w Polsce.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
polskieradio.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także