Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-03-10 | Ostatnia aktualizacja: 2011-03-10
Trwa budowa ZUO w Siedliskach k/Ełku [wideo]
![Trwa budowa ZUO w Siedliskach k/Ełku [wideo] Trwa budowa ZUO w Siedliskach k/Ełku [wideo]](/mainlibrary/7x216x144x6616x0/trwa-budowa-zuo-w-siedliskach-k-elku-wideo-.jpeg)
Trwa budowa ZUO w Siedliskach k/Ełku [wideo]
Firma SUTCO - POLSKA jako konsorcjant Generalnego Wykonawcy, odpowiedzialna jest za automatyzację instalacji do segregacji odpadów komunalnych z różnych systemów zbiórki. Jednym z zastosowanych w projekcie elementów jest instalacja stabilizacji biologicznej odpadów biodegradowalnych w systemie BIOFIX.
Założenia technologiczne
Rozwiązania technologiczne zastosowane w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów w Siedliskach k/Ełku zakładają w pełni zautomatyzowaną i wielofunkcyjną instalację do sortowania odpadów zmieszanych oraz zbieranych selektywnie. Umożliwi ona maksymalny odzysk surowców wtórnych oraz wydzielenie frakcji wysokokalorycznych jako komponentu do produkcji paliwa alternatywnego. Ponadto przewidziano sprawdzoną instalację do biologicznego przetwarzania frakcji biologicznych mechanicznie wydzielonych z odpadów komunalnych zmieszanych, z możliwością ich faktycznego ustabilizowania oraz kompostowania odpadów kuchennych i zielonych. W ciągu roku 31 tys. ton odpadów komunalnych zostanie poddanych procesowi automatycznej segregacji. Około 19 tys. ton odpadów w ciągu roku zostanie biologicznie przetworzonych. Dodatkowo zrealizowany będzie segment: demontażu odpadów wielkogabarytowych, kruszenia i magazynowania odpadów budowlanych oraz czasowego magazynowania odpadów niebezpiecznych, pochodzących za strumienia odpadów komunalnych.
Segregacja mechaniczna
Innowacyjna instalacja do segregacji odpadów, zastosowana w ZUO w Siedliskach k/Ełku, cechuje się wysokim poziomem odzysku frakcji materiałowej, poprzez zastosowanie nowoczesnej technologii opto-elektronicznej NIR (separatory optopneumatyczne). Surowce wtórne, nadające się do ponownego przetworzenia i wykorzystania, zostaną wychwycone z całego strumienia odpadów komunalnych na linii sortowniczej za pomocą światła bliskiej podczerwieni i następnie rozdzielone pneumatycznie. Instalacja wyróżnia się również możliwością segregacji odpadów komunalnych zbieranych w różnych systemach zbiórki, prowadzeniem separacji negatywnej i pozytywnej, automatyzacji dla maksymalizacji procesów odzysku surowców wtórnych i wysoką dyspozycyjnością instalacji, szczególnie ze względu na automatyzację załadunku frakcji balastowej, jak i automatyzację systemu podawania odpadów do hali intensywnego kompostowania.
Segregacja biologiczna
Etap biologicznego przetwarzania odpadów wykorzystuje system BIOFIX. Cały proces kompostowania odbywa się w tunelach, w zamkniętej hali. Załadunek i wyładunek materiału do tuneli następuje automatycznie. Czas kompostowania jest określany przez użytkownika w zależności od potrzeb i oczekiwanych parametrów. Trwa przeważnie od 2 do 10 tygodni. Podczas procesu kompostowania materiał jest również napowietrzany, nawadniany, a powietrze wylotowe oczyszczane z wykorzystaniem filtrów biologicznych. Zastosowanie systemu BIOFIX pozwoli na przetwarzanie odpadów organicznych oraz zielonych pochodzących z selektywnej zbiórki, frakcji mechanicznie wydzielonej z odpadów zmieszanych zawierających odpady biodegradowalne.
Wszystkie rozwiązania technologiczne zastosowane w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów komunalnych w Siedliskach k/Ełku pozwolą spełnić wymogi europejskie dotyczące ograniczenia ilości odpadów kierowanych na składowisko. Więcej informacji na stronie: www.eko-mazury.elk.pl.
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- www.eko-mazury.elk.pl

Galeria wiadomości
Komentarze (0)
Czytaj także
-
Stal nierdzewna: odporność na korozję w różnych środowiskach
Zwykła stal to materiał trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale pod wpływem wilgoci zaczyna rdzewieć, co znacząco ogranicza jej...
-
Dotacje unijne wspierają palący problem odpadów pogórniczych
Wytwórczość przemysłowa związania jest często z powstawaniem odpadów poprodukcyjnych, które stanowią niejednokrotnie zagrożenie dla naszego...
-
-
-