
Toruńskie wodociągi podsumowały dwie ważne inwestycje. Pierwszą była budowa magistrali wodociągowej oraz kanalizacji tłocznej dla dostawy wody i odbioru ścieków z Gminy Obrowo. Drugą była magistrala wodociągowa z Torunia do Ciechocinka.
Instalacje dla gminy Oborowo zaprojektowano w dwóch kierunkach – pierwszy to Brzozówka, Głogowo. Drugi to kierunek Osiek. Właśnie zakończono budowę tego pierwszego zakresu. Ruszyły więc dostawy wody do Brzozówki i odbiór ścieków z centralnej nowej przepompowni zbudowanej w Głogowie. Jesienią zostaną oddane instalacje w kierunku Osieka.
Łącznie w pierwszym etapie wybudowano 5 kilometrów wodociągu oraz 10 kilometrów kanalizacji tłocznej razem z 3 przepompowniami, w tym jedną centralną – pneumatyczną w Głogowie. Etap ten kosztował 6 mln złotych.
Do Ciechocinka poprowadzono nowoczesny rurociąg o długości ponad 12 kilometrów z niezbędną automatyką i aż 4 dużymi nowymi zbiornikami – dwa w Czerniewicach i dwa na zbudowanej specjalnie dla dostaw wody dla Ciechocinka nowej dużej pompowni w Wołuszewie, które zapewnią spore rezerwy wody i tym samym realizowanie dostaw bez przerw w ilościach potrzebnych i wymaganych przez Ciechocinek.
Inwestycja kosztowała 7,5 mln złotych. Była finansowana przede wszystkim z pożyczki udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu. Wyłonionym w przetargu wykonawcą zadania była grudziądzka firma Inżbud. A projektantem toruńskie biuro projektowe „Melbud".
Toruńskie wodociągi zaopatrują w wodę m.in. Gminę Lubicz, Wielką Nieszawkę, Złąwieś Wielką, miasto Inowrocław, Gminę Obrowo, Łysomice Ponadto spółka jest dostawcą detalicznym dla firm z Podstrefy w Ostaszewie należącej do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Sopocie.
(mk)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- wodociagi.torun.com,pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Poprawa jakości wody w Szczecinie - Szczecińska oczyszczalnia "Pomorzany"
Europa jest wrażliwa na punkcie ochrony środowiska naturalnego, a „śmierdzący” problem Szczecina nieustannie nasilał się przez kilkadziesiąt lat....
-
Jakie farby i lakiery do maszyn rolniczych? Sprawdź poradnik
Farby i lakiery do maszyn rolniczych – jak skutecznie zadbać o trwałość i estetykę sprzętu? Maszyny rolnicze codziennie narażone są na trudne...
-
-
-
-
-
-