Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2011-03-27  |  Ostatnia aktualizacja: 2011-03-27
Toruń walczy z hałasem
Toruń walczy z hałasem
Toruń walczy z hałasem
23 marca br. prezydent Michał Zaleski podpisał umowę na wykonanie mapy akustycznej dla Torunia z gdańską firmą SECTEC, która opracuje także specjalny program chroniący torunian przed decybelami. Toruń jako pierwsze miasto w Polsce wprowadza mapy akustyczne.

Obowiązek sporządzenia mapy akustycznej nakłada na władze miast dyrektywa Unii Europejskiej oraz Ustawa Prawo ochrony środowiska. W myśl przepisów, aglomeracje miejskie w przedziale od 100 do 250 tysięcy mieszkańców zobowiązane są do opracowania takiej mapy do 30 czerwca 2012 roku oraz – na terenach, gdzie normy są przekroczone - do stworzenia programu ochrony środowiska przed hałasem. Program musi powstać w ciągu roku od opracowania mapy.

W sierpniu 2010 r. prezydent Torunia powołał specjalny zespół dla stworzenia mapy. W jego skład weszli przedstawiciele Wydziału Środowiska i Zieleni, Gospodarki Komunalnej, Geodezji i Kartografii, Miejskiego Zarządu Dróg i Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Szefem został dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni, Szczepan Burak. Zespół przygotował dokumentację przetargową i będzie nadzorował prace nad mapą.

Przetarg ogłoszony pod koniec ubiegłego roku, wygrała firma SECTEC z Gdańska. Wykonanie mapy i programu kosztowało będzie prawie 700 tys. zł.

Na mapie zaznaczone zostaną przestrzenne rozkłady wskaźników hałasu dla pięciu źródeł: drogowego, kolejowego, tramwajowego, lotniczego i przemysłowego. Określone też będą mapy konfliktów oraz terenów zagrożonych hałasem i wyznaczone globalne miary oceny jakości środowiska akustycznego, np. liczba ludności narażonej na hałas o danym poziomie.

Mapa akustyczna składać się będzie z części - opisowej i części graficznej. Zgodnie z zapisami ustawy Prawo ochrony środowiska, część opisowa będzie zawierać w szczególności:
- charakterystykę obszaru podlegającego ocenie,
- identyfikację i charakterystykę źródeł hałasu,
- uwarunkowania akustyczne wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- metody wykorzystane do dokonania oceny,
- zestawienie wyników badań,
- identyfikację terenów zagrożonych hałasem,
- liczbę ludności zagrożonej hałasem,
- analizę trendów zmian stanu akustycznego środowiska,
- wnioski dotyczące działań w zakresie ochrony przed hałasem.

W części graficznej znajdą się:
- mapy charakteryzujące hałas emitowany z poszczególnych źródeł,
- mapa stanu akustycznego środowiska, z zaznaczeniem terenów, na których występuje przekroczenie dopuszczalnych poziomów hałasu, z odniesieniem do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- mapa terenów zagrożonych hałasem - terenów dla których przekroczone są poziomy hałasu w stopniu wymagającym podjęcia przedsięwzięć ochronnych w pierwszej kolejności.



(mm)

Kategoria wiadomości:

Z życia branży

Źródło:
torun.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także