Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2011-03-27 | Ostatnia aktualizacja: 2011-03-27
Toruń walczy z hałasem

Toruń walczy z hałasem
Obowiązek sporządzenia mapy akustycznej nakłada na władze miast dyrektywa Unii Europejskiej oraz Ustawa Prawo ochrony środowiska. W myśl przepisów, aglomeracje miejskie w przedziale od 100 do 250 tysięcy mieszkańców zobowiązane są do opracowania takiej mapy do 30 czerwca 2012 roku oraz – na terenach, gdzie normy są przekroczone - do stworzenia programu ochrony środowiska przed hałasem. Program musi powstać w ciągu roku od opracowania mapy.
W sierpniu 2010 r. prezydent Torunia powołał specjalny zespół dla stworzenia mapy. W jego skład weszli przedstawiciele Wydziału Środowiska i Zieleni, Gospodarki Komunalnej, Geodezji i Kartografii, Miejskiego Zarządu Dróg i Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Szefem został dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni, Szczepan Burak. Zespół przygotował dokumentację przetargową i będzie nadzorował prace nad mapą.
Przetarg ogłoszony pod koniec ubiegłego roku, wygrała firma SECTEC z Gdańska. Wykonanie mapy i programu kosztowało będzie prawie 700 tys. zł.
Na mapie zaznaczone zostaną przestrzenne rozkłady wskaźników hałasu dla pięciu źródeł: drogowego, kolejowego, tramwajowego, lotniczego i przemysłowego. Określone też będą mapy konfliktów oraz terenów zagrożonych hałasem i wyznaczone globalne miary oceny jakości środowiska akustycznego, np. liczba ludności narażonej na hałas o danym poziomie.
Mapa akustyczna składać się będzie z części - opisowej i części graficznej. Zgodnie z zapisami ustawy Prawo ochrony środowiska, część opisowa będzie zawierać w szczególności:
- charakterystykę obszaru podlegającego ocenie,
- identyfikację i charakterystykę źródeł hałasu,
- uwarunkowania akustyczne wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- metody wykorzystane do dokonania oceny,
- zestawienie wyników badań,
- identyfikację terenów zagrożonych hałasem,
- liczbę ludności zagrożonej hałasem,
- analizę trendów zmian stanu akustycznego środowiska,
- wnioski dotyczące działań w zakresie ochrony przed hałasem.
W części graficznej znajdą się:
- mapy charakteryzujące hałas emitowany z poszczególnych źródeł,
- mapa stanu akustycznego środowiska, z zaznaczeniem terenów, na których występuje przekroczenie dopuszczalnych poziomów hałasu, z odniesieniem do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- mapa terenów zagrożonych hałasem - terenów dla których przekroczone są poziomy hałasu w stopniu wymagającym podjęcia przedsięwzięć ochronnych w pierwszej kolejności.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- torun.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Możliwości pozyskania finansowania na produkcję peletu
Pelet to największe potencjalne źródło energii odnawialnej na świecie, które zdobywa coraz większe rzesze zwolenników. W naszym kraju pelet to...
-
Stal nierdzewna: odporność na korozję w różnych środowiskach
Zwykła stal to materiał trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne, ale pod wpływem wilgoci zaczyna rdzewieć, co znacząco ogranicza jej...
-
-
-
-