Powrót do listy wiadomości
Dodano: 2010-08-25 | Ostatnia aktualizacja: 2010-08-25
Toruń będzie miał mapę akustyczną

Toruń będzie miał mapę akustyczną
Obowiązek sporządzenia mapy akustycznej nakłada na władze miast dyrektywa Unii Europejskiej oraz Ustawa Prawo ochrony środowiska. W myśl przepisów, aglomeracje miejskie w przedziale od 100 do 250 tysięcy mieszkańców zobowiązane są do opracowania takiej mapy do 30 czerwca 2012 roku oraz na terenach, gdzie normy są przekroczone, do stworzenia programu ochrony środowiska przed hałasem. Program musi powstać w ciągu roku od opracowania mapy.
Mapa akustyczna będzie podstawowym źródłem danych wykorzystywanych do informowania społeczeństwa o zagrożeniach środowiska hałasem, opracowania danych dla państwowego monitoringu środowiska oraz tworzenia i aktualizacji programów ochrony środowiska przed nadmiarem decybeli - wyjaśnił Szczepan Burak, dyrektor Wydziału Środowiska i Zieleni UMT. Na mapie zaznaczone zostaną przestrzenne rozkłady wskaźników hałasu dla pięciu źródeł: drogowego, kolejowego, tramwajowego, lotniczego i przemysłowego. Określone też będą mapy konfliktów oraz terenów zagrożonych hałasem i wyznaczone globalne miary oceny jakości środowiska akustycznego, np. liczba ludności narażonej na hałas o danym poziomie.
18 sierpnia 2010 r. prezydent Torunia powołał specjalny zespół dla stworzenia mapy. W jego skład weszli przedstawiciele Wydziału Środowiska i Zieleni, Gospodarki Komunalnej, Geodezji i Kartografii, Miejskiego Zarządu Dróg i Miejskiej Pracowni Urbanistycznej. Szefem został dyrektor Burak. Zespół zajmie się przygotowaniem dokumentacji przetargowej, pomoże w wykonawstwie i będzie nadzorował prace nad mapą.
Mapa akustyczna składać się będzie z części - opisowej i części graficznej. Zgodnie z zapisami ustawy Prawo ochrony środowiska, część opisowa będzie zawierać w szczególności:
- charakterystykę obszaru podlegającego ocenie,
- identyfikację i charakterystykę źródeł hałasu,
- uwarunkowania akustyczne wynikające z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- metody wykorzystane do dokonania oceny,
- zestawienie wyników badań,
- identyfikację terenów zagrożonych hałasem,
- liczbę ludności zagrożonej hałasem,
- analizę trendów zmian stanu akustycznego środowiska,
- wnioski dotyczące działań w zakresie ochrony przed hałasem.
W części graficznej znajdą się:
- mapy charakteryzujące hałas emitowany z poszczególnych źródeł,
- mapa stanu akustycznego środowiska, z zaznaczeniem terenów, na których występuje przekroczenie dopuszczalnych poziomów hałasu, z odniesieniem do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego,
- mapa terenów zagrożonych hałasem - terenów dla których przekroczone są poziomy hałasu w stopniu wymagającym podjęcia przedsięwzięć ochronnych w pierwszej kolejności.
(mm)
Kategoria wiadomości:
Z życia branży
- Źródło:
- www.torun.pl

Komentarze (0)
Czytaj także
-
Uliczne lampy solarne i hybrydowe. Profesjonalne oświetlenie ledowe ulic
Oświetlenie publiczne jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia miejskiej infrastruktury. Pomijając walory estetyczne, jakie wnosi w...
-
Globalne trendy rynkowe w produkcji i użytkowaniu zbiorników magazynowych
Przemysł, logistyka oraz magazynowanie muszą sprostać coraz większym wymaganiom w zakresie efektywności, bezpieczeństwa i zrównoważonego rozwoju....
-
-