Reklama: Chcesz umieścić tutaj reklamę? Zapraszamy do kontaktu »
Ekosystem BIOMAC
Powrót do listy wiadomości Dodano: 2018-08-26  |  Ostatnia aktualizacja: 2018-08-26
Szwajcarzy poszukują miejsc na składowanie odpadów promieniotwórczych
Maxpixel, CC0
Maxpixel, CC0

Firma Nagra uzyskała 17 sierpnia pozwolenie na przeprowadzenie pierwszych trzech odwiertów w poszukiwaniu potencjalnych lokalizacji dla dwóch składowisk odpadami promieniotwórczych. W latach 2016 i 2017 Nagra złożyła do szwajcarskiego federalnego biura energii łącznie 22 wnioski o zezwolenie na prowadzenie odwiertów badawczych. Kolejne decyzje mają być wydawane w ciągu następnych miesięcy.

Negra chce rozpocząć odwierty w przyszłym roku. Będą miały one charakter testowy i od ich wyników zależeć będą dalsze prace. Spółka jako teren badań zaproponowała regiony Zürich Nordost, Jura Ost i Nördlich Lägern. Szwajcarska Rada Związkowa (Federal Council) ma do końca roku zdecydować, czy zgadza się na miejsca dla składowisk zaproponowane przez Nagrę.

Na podstawie wyników odwiertów badawczych, Nagra ma ogłosić około roku 2022 lokalizacje, dla których wystąpi o wydanie pozwolenia na budowę dwóch składowisk. Ostateczny wybór lokalizacji i zgoda Rady Związkowej spodziewane są do roku 2029. Musi ona zostać przyjęta przez parlament i opcjonalnie może podlegać narodowemu referendum – co ma nastąpić około roku 2031. Składowisko odpadów nisko- i średnioaktywnych powstanie nie wcześniej niż około roku 2050, natomiast odpadów wysokoaktywnych około roku 2060.

W Szwajcarii działa pięć energetycznych reaktorów jądrowych o łącznej mocy 3300 MWe. Odpady radioaktywne powstają również w medycynie, przemyśle i w sektorze badawczym. 90% z nich to odpady nisko- i średnioaktywne. Odpady wysokoaktywne, i od roku 2006 również wypalone paliwo, składowane są w suchych przechowalnikach w centralnym składowisku zlokalizowanym w Wurenlingen.

(mk)

Kategoria wiadomości:

Inne

Źródło:
biznesalert.pl
urządzenia z xtech

Interesują Cię ciekawostki i informacje o wydarzeniach w branży?
Podaj swój adres e-mail a wyślemy Ci bezpłatny biuletyn.

Komentarze (0)

Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość. Wystarczy, że skorzystasz z formularza poniżej.

Wystąpiły błędy. Prosimy poprawić formularz i spróbować ponownie.
Twój komentarz :

Czytaj także