
Jeden z najnowocześniejszych w Europie zakładów zagospodarowania odpadów komunalnych powstaje w Tychach. Jesienią tego roku zostanie przekazany Inwestorowi przez firmę STRABAG, która jest Generalnym Wykonawcą inwestycji.
Obiekt powstaje w formule „zaprojektuj i zbuduj" według autorskiej koncepcji technologicznej STRABAG. Obejmuje ona wdrożenie w Tychach kluczowych dla zakładu technologii przetwarzania odpadów, w tym opatentowaną przez STRABAG technologię suchej fermentacji metanowej LARAN®. Przed wykonawcą ostatnie prace przy uruchamianiu inwestycji.
Wyzwaniem, jakiemu musiał sprostać STRABAG było wybudowanie zakładu o najnowocześniejszej linii selekcji i obróbki odpadów, z zamkniętym systemem obiegu powietrza i ścieków oraz możliwością wytwarzania energii i ciepła z biogazu, zapewniającą jego samowystarczalność energetyczną. W efekcie już jesienią br. 200 tysięcy mieszkańców z ośmiu gmin objętych projektem będzie miało do dyspozycji pracujący optymalnie, nieuciążliwy dla otoczenia zakład stosujący technologie na najwyższym europejskim poziomie. Oprócz korzyści środowiskowych, wdrożone technologie wpłyną w istotny sposób na obniżenie kosztów eksploatacyjnych zakładu, co będzie miało bezpośredni wpływ na cenę odbioru odpadów od mieszkańców.
Zakład będzie w stanie przerobić rocznie ok. 84 tysięcy ton odpadów. Ze strumienia zmieszanych śmieci komunalnych odzyskiwać się będzie i kierować do recyklingu różnorodne frakcje surowcowe, produkować paliwo z odpadów tzw. RDF (paliwo wysokoenergetyczne) oraz kompost lub biopaliwo. W procesie mechanicznej segregacji przy użyciu automatycznych systemów, wydzielone a następnie skierowane do recyklingu zostaną np. papier, szkło, tworzywa sztuczne, metale żelazne i nieżelazne oraz inne precyzyjnie określone frakcje. Natomiast zneutralizowane, a szkodliwe z natury rzeczy substancje ulegną przetworzeniu i zostaną wykorzystane do celów nawozowych.
Takie rozwiązania pozwolą ograniczyć do absolutnego minimum ilość odpadów kierowanych do składowania. Kluczową dla funkcjonowania zakładu będzie technologia suchej fermentacji metanowej LARAN®, opracowana i udoskonalana przez technologów STRABAG, umożliwiająca przetworzenie odpadów w biogaz. Oznacza to, że z metanu powstałego w procesie fermentacji odpadów biologicznych powstanie tzw. zielona energia, zarówno cieplna jak i elektryczna, którą zakład będzie mógł wykorzystywać na własne potrzeby jak i sprzedawać do sieci.
Projekt w Tychach realizowany jest przez STRABAG dla Międzygminnego Przedsiębiorstwa Gospodarki Odpadami i Energetyki Odnawialnej "Master". Roboty budowlane rozpoczęły się w marcu 2013 roku. Obiekt zostanie oddany Inwestorowi w listopadzie 2014 r. po zakończeniu rozruchów technologicznych i prób końcowych. W ramach kontraktu wybudowano obiekty z nowoczesnymi instalacjami mechanicznego i biologicznego przetwarzania odpadów oraz obiekty towarzyszące. Powstała hala segregacji ze zmechanizowaną sortownią odpadów zmieszanych wraz z linią do odzysku komponentów do paliwa i linią produkcji paliwa RDF, hala i reaktory fermentacji frakcji organicznej, hala stabilizacji tlenowej i do kompostowania, nowoczesna stacja oczyszczania powietrza, zespół agregatów kogeneracyjnych, linia odzysku odpadów budowlanych oraz punkt odbioru odpadów niebezpiecznych. Inwestycja kosztowała 134,5 mln PLN, w tym 69 mln PLN stanowiła dotacja z UE. Wartość kontraktu STRABAG wyniosła 116,5 mln PLN brutto.
STRABAG SE jest europejskim koncernem implementującym nowe technologie w budownictwie, liderem w zakresie wdrażania innowacji z silnym kapitałem własnym. Działalność STRABAG obejmuje pełen zakres usług budowlanych, wykwalifikowaną kadrę inżynierską, wysokiej jakości materiały budowlane oraz najnowszej generacji park maszynowy. Dzięki temu możliwa jest kompleksowa realizacja inwestycji - terminowo, na najwyższym poziomie pod względem jakości i w najlepszej cenie. STRABAG korzysta z całej gamy usług oferowanych przez wyspecjalizowane spółki koncernowe, które przejmują odpowiedzialność za ich wykonanie, generując w ten sposób wartość dodaną dla swoich Klientów. W 2013 roku przy zatrudnieniu 73 tys. pracowników STRABAG SE osiągnął obroty w wysokości około 14 mld Euro. Koncern rozszerza swoją działalność daleko wykraczającą poza granice Austrii i Niemiec. Za pośrednictwem sieci należących do niego spółek jest obecny w wielu krajach europejskich i coraz częściej reprezentowany na innych kontynentach.
(gz)
Kategoria komunikatu:
Z życia firmy
- Źródło:
- STRABAG Sp. z o.o.

Czytaj także
-
Bezpłatne vs. komercyjne kalkulatory śladu węglowego – które warto wybrać?
W obliczu rosnących oczekiwań dotyczących raportowania wpływu na środowisko, coraz więcej firm poszukuje narzędzi do obliczania emisji gazów...
-
Zarządzanie odpadami w budownictwie nabiera więc coraz większego znaczenia
Według szacunków, między 2025 a 2030 rokiem sektor budowlany może globalnie wygenerować około 570 milionów ton odpadów budowlanych i rozbiórkowych...
-
-
-
-
Instalacje uzdatniania wody w przemyśle - najważniejsze technologie
www.automatyka.pl